Akbank’ın ilk çeyrek net kârı 569 milyon TL oldu

Akbank, 2009 yılının ilk çeyreğinde 569 milyon lira net kâr elde etti. Geçen yıl aynı dönem karı, olağanüstü kalemler arındırıldıktan sonra, 495 milyon lira olan Akbank’ın ilk çeyrek karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artmış oldu.

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, ilk çeyrek sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada “Akbank güçlü sermayesi, geniş mevduat tabanı ve yüksek likiditesi ile Türkiye ekonomisinin büyümesine destek olarak üzerine düşen görevi yerine getirmeye her zaman olduğu gibi devam etmektedir.” dedi.

Kurtul, global ekonomide yaşanan olumsuzlukların Türkiye’ye yansımalarına karşın Akbank’ın takipteki kredi alacaklarının sektör ortalamasının oldukça altında kalarak yüzde 3 olarak gerçekleştiğini ve toplam tutarı 1 milyar 454 milyon lira olan takipteki kredi alacaklarının tamamı için yüzde 100 karşılık ayrıldığını vurguladı.

Akbank’ın sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 17.6 olduğuna dikkat çeken Kurtul bu oranın sadece Türk bankacılık sektöründe değil global bankalar arasında da en yüksek oranlardan biri olduğunu söyledi.

Kurtul açıklamasında Akbank çalışanlarının katkılarına da değinerek, “Bankamız, güçlü özkaynakları, yaygın müşteri tabanı ve riske duyarlı titiz yönetimi ile 2009 yılının ilk çeyreğinde sağlıklı yapısını daha da kuvvetlendirerek hedeflediği neticeleri elde etmiştir. Bankamızın bu üstün performansının arkasında 15.000 çalışanının disiplinli ve özverili çalışması en önemli etkenlerden bir tanesidir.” dedi.

Kurtul: ” Akbank, Türkiye için istihdam ve ekonomik değer yaratmaya devam edecektir “

Kurtul sözlerini şöyle sürdürdü: “Akbank sektörün ve Türkiye ekonomisinin gelişiminde her zaman başrolü oynamıştır ve oynamaya devam edecektir. Kriz yılı olarak tabir edilen 2008 yılının başında toplam personel adedimiz 13.513 iken aynı yılın sonunda 15.127’e ulaşmıştır. Bu dönemde sektörde net personel artışı yaklaşık %8 olurken Akbank’taki net personel sayısı artışı yaklaşık %12 ile sektörün %50 üzerinde gerçekleşmiştir. Akbank, Türkiye için istihdam ve ekonomik değer yaratmaya, yatırım yapmaya önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir.

Bunun en güzel örneği, içinde bulunduğumuz dönemde sadece Türkiye’de değil, dünyada bir finansal kuruluş tarafından yapılan en önemli yatırımlardan birisi olan Akbank Bankacılık Merkezinin temelinin geçtiğimiz günlerde atılmasıdır. Akbank Banking Center (ABC) adı verilen bu önemli merkez için, büyük bölümü 2009 yılı içinde olmak üzere, toplam 125 milyon TL yatırım yapacağız. 2010 yılında hizmete girecek ve 5.000 kişilik kapasiteye sahip olacak bu merkezin Türkiye ve çevresindeki bölgede en yüksek işlem hacmine sahip bankacılık merkezi olmasını amaçlıyoruz. Merkezin ayrıca çalışanlarımızın motivasyonunu yükseltecek, çevreye duyarlı bir bina olmasını hedefliyoruz.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.