Akbank’tan 600 milyon dolarlık sendikasyon kredisi

Akbank 19 Aralık’ta dolar ve euro cinsinden olmak üzere 2 ayrı kredi diliminden oluşan 600 milyon dolar karşılığı bir sendikasyon kredisi sağladı. Vadesi bir yıl olan kredinin toplam maliyeti ise Libor+200 baz puan oldu.
Bu kredi ve Ağustos ayında alınan 1 milyar euro tutarındaki sendikasyon kredisi ile birlikte Akbank’ın 2008 yılında uluslararası piyasalardan temin ettiği toplam sendikasyon kredisi miktarı 2 milyar dolara ulaştı. Türk bankalarının sene başından bugüne kadar sağladıkları sendikasyon kredileri toplamda yaklaşık 8.35 milyar dolar olurken, Akbank’ın bu kredilerdeki payı % 24 ile en yüksek oranı oluşturuyor.
Kurtul: “Sağladığımız kaynağın tamamı, önümüzdeki dönemde, reel sektörün artan finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılacaktır.”Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, alınan sendikasyon kredisinin sadece Akbank’a değil Türkiye’ye de duyulan güvenin önemli bir göstergesi olduğunu belirterek, “Akbank ve Türkiye için bu kredi büyük önem taşıyor. Çünkü, tüm dünyada etkisini gösteren ekonomik dalgalanmada Akbank’ın sağladığı bu kredi, gerek Akbank gerekse Türkiye’ye duyulan güvenin belirgin bir işaretidir. Sendikasyon kredileri ile bu yıl sağladığımız kaynağın tamamı, müşterilerilerimizin yanında olma temel misyonumuz çerçevesinde, önümüzdeki dönemde, reel sektörün artan finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılacaktır” dedi.
Akbank Uluslararası Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise içinde bulunulan global ekonomik kriz koşullarına rağmen söz konusu sendikasyon kredisinin Akbank’ın güçlü muhabir banka ilişkileri ve dış ticaretteki lider konumu sayesinde sağlandığına dikkat çekti ve “Bu kredi ile Akbank’ın 2008 yılı içinde sağladığı toplam sendikasyon kredisi tutarı 2 milyar dolara ulaşarak toplam bakiyesi 2.7 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, özellikle bu dönemde çok önemli bir tutardır. Kredimizde bize destek veren tüm bankalara teşekkür ediyoruz” dedi. Akbank son iki sendikasyonda olduğu gibi bu işlemi de kendi koordine etti.
Akbank, 2008 yılında bu kredi ile birlikte 1 milyar euro sendikasyon, 250 milyon euro 10 yıl vadeli seküritizasyon, KfW Kalkınma Bankası’ndan 4 yıl vadeli 77 milyon euro ve Fransız Kalkınma Ajansı’nın yan kuruluşu Proparco’dan da 10 yıl vadeli 50 milyon euro tutarında kredi sağladı.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.