“Akbank’tan BRIC Ülkelerine Yatırım İmkanı Sağlayan Ortak Markalı Fon”

Akbank, BRIC ülkelerinde (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) yatırım imkanı sağlayan ve portföy çeşitlendirme fırsatı sunan, ilk ortak markalı yatırım fonu olan “Akbank T. A. S. Franklin Templeton B.R.I.C Ülkeleri B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu”nu Türk yatırımcılarına sunmaya hazırlanıyor. Akbank’ın Franklin Templeton işbirliğiyle sunacağı fonun önümüzdeki günlerde halka arz edilmesi planlanıyor.

Akbank bu yeni fon ile müşterilerine dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’de yatırım yapma imkânı sunuyor. Gelişmekte olan ülkelere yatırım yoluyla alternatif portföy çeşitlendirme olanakları arayan yatırımcılar için büyüme dönemlerinde yüksek getiri potansiyeline sahip olan fonun büyüklüğünün 1 yıl içinde 100 milyon liraya ulaşması bekleniyor.

“Akbank T. A. S. Franklin Templeton B.R.I.C Ülkeleri B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu”nun Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından kayda alınması ile ilgili olarak 18 Kasım 2009’da bir basın toplantısı yapıldı. Toplantıya Akbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ak Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kurtul, Templeton Asset Management Executive Chairman Dr. Mark Mobius, Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt ve Ak Portföy Genel Müdürü Cem Yalçınkaya katıldı.

Zafer Kurtul: “BRIC kavramını, BRICT olarak genişletmenin gururunu yaşıyoruz.”

Akbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ak Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kurtul, toplantıda yaptığı açılış konuşmasında, Templeton’dan Dr. Mark Mobius ve ekibinin alt-yöneticiliği ile katkı sağlayacağı yeni fon ile Akbank müşterilerine dünyanın önde gelen fon yönetim kuruluşu olan Templeton Portföy Yönetimi’nin uzmanlığından ve tecrübesinden faydalanma imkanı sunulacağını kaydederek, “Akbank olarak, sektöre liderlik yaparak sunduğumuz Türkiye’ye yatırım yapan fonlarımızın yanında BRIC ülkelerine yatırım yapma fırsatı veren bu fonla beraber “BRIC” kavramını, “BRICT” olarak genişletmenin de gururunu yaşıyoruz” dedi. Kurtul, konuşmasında düşen faiz ortamının kalıcı olacağını düşündüğünü ve yatırımcıların birikimlerine en iyi getiriyi sağlamak için doğru kurumlarla çalışması ve doğru yatırım araçlarına yatırım yapmalarının çok daha önemli hale geldiğini de vurguladı.

Toplantıda “Akbank T. A. S. Franklin Templeton B.R.I.C Ülkeleri B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu” ile ilgili kapsamlı bir sunum yapan Templeton Asset Management Executive Chairman’ı Dr. Mark Mobius “Akbank’ın ilk ortak markalı , BRIC yatırım ürününü, Türkiye’de Akbank ile birlikte yatırımcılara sunmaktan büyük mutluluk duymaktayız. BRIC ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin önemli karlılık potansiyelleri olduğuna inanıyoruz. BRIC ekonomilerinin dinamizmi ve bu ülkelerin hisse senetleri piyasaları arasındaki tarihsel düşük korelasyon bu fonu cazip kılmaktadır. Son birkaç senede, yatırımcılara önemli getiriler sunan BRIC piyasalarında, şirket karlarının da bu yükselişlere paralel olarak arttığını gördük. Bu sebeple, en cazip hisse senedi yatırım fırsatlarını BRIC piyasalarında görüyoruz”dedi.

Ziya Akkurt: “Düşen faiz ortamında alternatif yatırım araçlarına yönelim artacak”

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt ise toplantıda yaptığı konuşmasında, düşen faiz oranlarıyla birlikte alternatif yatırım araçlarına yönelimin arttığı bir ortamda Akbank yatırım fonları ailesinin genişlemeye devam ettiğini belirterek; “Akbank olarak ilk altın fonu ve ilk ana para koruma amaçlı fondan sonra müşterilerimiz için önemli bir alternatif global yatırım seçeneği yarattık. BRIC ülkeleri fonu ile yatırımcılarımıza Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi dünyanın büyüme motoru sayılan ülkelere Franklin Templeton’ın 60 yılı aşkın uluslararası piyasalarda yatırım tecrübesi ile yatırım yapabilme olanağı sunacağız.” dedi.

“Akbank T. A. S. Franklin Templeton B.R.I.C Ülkeleri B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu” ile ilgili ayrıntılı bilgi veren Ak Portföy Genel Müdürü Cem Yalçınkaya da “Türkiye’de kurulu bir fon olan “Akbank T. A. S. Franklin Templeton B.R.I.C Ülkeleri B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu” ile müşterilerimize BRIC ülkelerinin yüksek büyüme potansiyelinden faydalanma fırsatı sunacağız. Türk yatırım fonlarının vergi uygulamalarına tabi olacak olan “Akbank T.A. S. Franklin Templeton B.R.I.C Ülkeleri B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu”nun asgari yatırım tutarı ise 10 TL ” dedi. Yalçınkaya, konuşmasında uzman bir kadro, üstün bir teknolojik altyapı ve gelişmiş risk anlayışı ile yatırımcılara yenilikler sunmaya devam edeceklerini de vurguladı.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.