Akbank’tan, Büyüyen Anadolu’ya 50 Milyon Euroluk Özel KOBİ Kredisi

Akbank, Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu işbirliğiyle hayata geçirilen “Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı”na imza attı. Program çerçevesinde, 43 ildeki KOBİ’lere toplam 280 milyon euro tutarında kaynak tahsis edildi.

Akbank, Türkiye ekonomisine yeni kaynak aktarma misyonu çerçevesinde, Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu tarafından oluşturulan “Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı”na katılarak 50 milyon euro tutarında kredi kaynağı sağladı. Avrupa Yatırım Fonu’nun kısmi garantisini içeren program, bu özelliğiyle bir ilk niteliğini taşıyor.

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ve Avrupa Yatırım Fonu (AYF), program çerçevesinde Akbank, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Kredi Garanti Fonu ile toplam 280 milyon euro tutarında kredi ve garanti anlaşmaları imzaladı. Anlaşma kapsamında, 280 milyon euroluk imkanın 250 milyon eurosu kredi olarak AYB, 30 milyonu eurosu ise garanti olarak AYF tarafından sağlandı.

“Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı” çerçevesinde, Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu tarafından sağlanan 280 milyon euro tutarındaki kaynak, Türkiye’deki 10 banka arasından seçilen ve aralarında Akbank’ın da bulunduğu 5 bankanın işbirliği ile 43 ilde KOBİ’ler ve mikro işletmelerin kullanımı için tahsis edildi. KOBİ’lere kullandırılacak toplam kredi tutarının, katılımcı bankaların da desteğiyle 500 milyon euroya kadar ulaşması bekleniyor.

Kredi olanağından, Türkiye’deki KOBİ’lerin %25’inin faaliyet gösterdiği ancak KOBİ kredilerinin %10’undan yararlanabilen Kastamonu, Samsun, Kars ve Van gibi, Türkiye’nin gelişmekte olan 43 ilindeki KOBİ’ler özel koşullarda yararlanabilecek.

Akbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, 2010 yılı içinde bugüne kadar farklı çok taraflı kuruluşlardan, 6 ayrı program altında yaklaşık 500 milyon tutarında taze kaynak sağladıklarını belirterek şunları söyledi: ”Sağladığımız kaynakları KOBİ’lerimize ve yenilenebilir enerji alanındaki projelere aktarıyoruz. Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu tarafından hazırlanan ‘Büyüyen Anadoluya Kredi Kolaylıkları Programı’na Türkiye´deki 10 banka arasından seçilen 5 bankadan biri olarak, ekonomik büyümemizin itici gücü KOBİ sektörüne desteğimizi artırarak sürdürecek olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Bu programla, ortalama geliri Türkiye ortalamasının 75% altında olan 43 ilin alındığını vurgulayan Hülya Kefeli, “Söz konusu illerde bulunan KOBİ’ler, ülkemizdeki KOBİ’lerin yüzde 25´ini oluşturmaktadır. Fakat ülke çapında kullandırılan KOBİ kredilerinin sadece yüzde 10´u söz konusu illerdeki KOBİ’ler tarafından kullanılmaktadır. Bu program sayesinde bu illerdeki KOBİ’lerimizin finansman kaynağına ulaşmalarını kolaylaştırarak büyümelerine destek olmayı hedefliyoruz. Akbank olarak, KOBİ finansmanında uzmanlaşmış insan kaynağımız ve ülke çapındaki şube ağımız sayesinde, sağlanan kaynağı program çerçevesinde belirlenen ilerdeki mikro işletmelerin ve KOBİ’lerin kullanımına sunacağız. Sağlanacak krediler en çok 5 yıl vadeli olacaktır. Kredi, 25 milyon euroya kadar olan yatırımların finansmanı ve işletme sermayesi amacıyla kullanılabilecektir.” dedi.

AYB ve AYF’nin kaynak sağladığı “Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları” fonu, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Avrupa Birliği Komisyonu ve 5 Türk bankası arasındaki işbirliğiyle hayata geçiriliyor.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.