Akbank’tan hazine faiz destekli yatırım kredisi

Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzalayan Akbank, kalkınmada öncelikli toplam 57 ilde bölge ayrımı yapılmaksızın Ar-ge ve çevre konularında yatırım yapacak firmalara, hazine faiz desteği imkanıyla kredi kullandıracak.

Akbank ile Hazine Müsteşarlığı arasında yapılan işbirliği, kalkınmada öncelikli III. ve IV. Bölge illerinde yapılacak yatırımların yanısıra Ar-ge ve çevre yatırımlarını da içeriyor. Bu kapsamda yapılan yatırımlar için firmalar kredilerini Hazine faiz desteği ile kullanarak finansman maliyetlerini düşürebilecekler. 27 ili kapsayan III. bölgede yapılacak yatırımlarda, firmaların kullanacakları kredi faizinin; TL cinsi kredilerde % 3’ü, döviz kredilerinde ise % 1’i Hazine Müsteşarlığı bütçesinden karşılanacak. 30 ili kapsayan IV. bölgede yapılacak yatırımlar ve bölge ayrımı yapılmaksızın Ar-ge ve çevre yatırımları için ise bu oran, TL cinsi kredilerde faizin % 5’i ve döviz kredilerinde % 2’si olarak belirlendi

Yatırım kredileri için uygulanacak faiz desteği tutarı proje bazında Ar-ge ve çevre yatırımları için maksimum 300.000 TL, kalkınmada öncelikli III. ve IV. Bölge illerinde yapılacak yatırımlar için 500.000 TL düzeyinde bulunuyor. Kredi, asgari 6 ay anapara ödemesiz ve en az 1 yıl vadeli olarak kullandırılacak.

Faiz desteğinden yararlanılması için, Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen Yatırım Teşvik Belgesi’nde yararlanılacak destek unsurları arasında “faiz desteği” ifadesinin yer alması gerekiyor.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Akbank Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, “Akbank, ülkemiz ekonomisinin gelişmesine paralel olarak, firmaların yatırımlarının finansmanına katkıda bulunmak konusunda çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir. Bu amaç doğrultusunda, Hazine Müsteşarlığı Faiz Destekli Kredilerini çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Kredi ile hem müşterilerimize anapara geri ödemesiz dönem ile uzun vadeli kredi imkanı sunuyoruz hem de Hazine desteği sayesinde finansman maliyetlerini düşürüyoruz. Diğer taraftan, çevre ve ar-ge yatırımları ile kalkınmada öncelikli bölgelere yapılacak yatırımlara destek olarak ülkemizin bu konulardaki gelişimine katkıda bulunacağımız için memnunuz. ” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.