Akbank’tan rekor sendikasyon: En yüksek tutar, En geniş katılım, %200’ün üzerinde yenileme

Akbank sendikasyonlardaki başarısını tekrarlayarak, 1.2 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisiyle 2010’da dünyada özel bir banka tarafından alınan en büyük krediye imza attı. Söz konusu krediyle Akbank’ın Ağustos 2009’dan itibaren 7 aylık süreçte sendikasyon kredileri yoluyla sağladığı kaynak 2.5 milyar dolara ulaşmış oldu.

Akbank 2010 yılında dünyada özel bir banka tarafından alınan en büyük nakdi krediye imza atarak sendikasyondaki başarısını bir kez daha gösterdi. 21 ülkeden 55 bankanın katıldığı, 584.5 milyon Euro ve 437.5 milyon ABD Dolar tutarında iki dilimden oluşan sendikasyon kredisi, sırasıyla Euribor + 150 bps ve Libor +150 bps toplam maliyetle temin edildi. Katılımcı banka sayısı açısından EMEA bölgesindeki en geniş katılımlı kredi olan söz konusu sendikasyon kredisi ile Akbank yüzde 200’ün üzerinde bir yenileme oranı sağlayarak önemli bir başarıya imza attı.

25 Mart 2010, Perşembe günü gerçekleştirilen sendikasyon imza törenine Akbank Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Bülent Adanır, Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ve sendikasyona iştirak eden bankaların temsilcileri katıldı.

“1.2 milyar dolar ile 2010’un en büyük nakdi kredisine imza attık“

İmza töreninde bir konuşma yapan Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, yüzde 200’ün üzerinde yenileme ile aldıkları sendikasyon kredisi ile bankanın başarısını bir kez daha tekrarladığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Kredimizin yüksek yenilenme oranını, iyileşen piyasa koşullarının yanı sıra bankamızın izlediği doğru stratejinin de bir sonucu olarak görmekteyiz. 21 ülkeden 55 bankanın katıldığı bu sendikasyon kredisi Akbank’ın ve Türk bankacılık sisteminin gücünü birkez daha teyit etmiştir. Söz konusu kredi ile bankamız tarafından son yedi ayda sendikasyon kredileri yoluyla ülkemize sağlanan kaynak 2.5 milyar dolara ulaştı. Katılımcı banka sayısı açısından EMEA bölgesindeki en geniş katılımlı kredi olan 1.2 milyar dolar tutarındaki kredimizle dünyada 2010’da özel bir banka tarafından alınan en yüksek sendikasyon kredisine imza attık ” dedi.

Akkurt, temin edilen bu krediyi, müşterilerine, çalışanlarına, ortaklarına ve tüm paydaşlarına değer yaratmak ve ekonominin büyümesini desteklemek yönündeki hedefleri doğrultusunda, reel sektöre finansman yaratmak için kullanacaklarını dile getirdi.

Tüm dünyada dengelerin değiştiği bir dönemde, Akbank’ın başarılı sendikasyonuna dikkat çeken Akkurt, “Batıdan doğuya doğru bir eksen kaymasının yaşandığı günümüzde gelişmekte olan ülkelerin global ülkelere öncülük ettiğini görüyoruz. Bu noktada Türkiye de gelişmekte olan Avrupa ülkeleri arasında öne çıkıyor. Avrupa’daki birçok ülke sıkıntılar yaşarken ülkemiz yüzyılın krizi olarak adlandırılan bu büyük çalkantıdan dünya ekonomisindeki pozisyonunu koruyarak, hatta güçlenerek çıkmayı başarıyor. Hiç kuşkusuz ülkemizin bu başarısında istikrarlı ve kararlı ekonomi yönetimi kadar güçlü bankacılık sisteminin de büyük rolü var” diye konuştu.

Sektörde L+150 bps ile yeni bir benchmark oluşturduk

Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise Akbank’ın her dönemde hedeflenen tutar ve maliyetlerle borçlanmayı başarabildiğine dikkat çekerek, “Başarılı çalışmalarımız ile gerek müşterilerimiz gerekse iş ortaklarımız için yarattığımız değer sonucunda Akbank bugün uluslararası sendikasyon piyasasının lider markalarından biri haline gelmiştir. Bu saygınlık ve itibarı koruyarak ekonomimiz için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Kefeli, 2009 Aralık’ta geri ödenen 600 milyon ABD Doları tutarındaki sendikasyon kredisi yerine alınan 1.2 milyar dolar tutarındaki kredinin son yıllarda Türk bankaları tarafından ve EMEA bölgesinden gerçekleştirilen en geniş katılımlı sendikasyon kredisi olduğunun da altını çizdi.

Kefeli 600 Milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisini Aralık ayında geri ödediklerini, bankanın yüksek likiditesi dolayısıyla ve piyasadaki iyileşmeyi tahmin ederek beklemeyi tercih ettiklerini ve borçlanma maliyetlerinde en son alınan sendikasyon kredisine göre 50 bps indirim sağlanarak L+150 bps ile borçlandıklarını belirtti. Kefeli “L+150 bps ile borçlanma maliyetini aşağı çekerek Türk bankacılık sistemine yeni bir benchmark oluşturduk” dedi

Akbank son olarak 2009 yılı Ağustos ayında 19 ülkeden 48 bankanın katılımı ile 900 milyon Euro tutarında sendikasyon kredisi temin etmişti. Söz konusu kredi ile Akbank EMEA Finance’den “En İyi Kredi Sağlayan Banka” ödülünü almıştı.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.