Akbank’tan Türk Ekonomisine 100 milyar TL’lik Destek

Akbank’ın kamu, reel sektör ve bireylere verdiği kredi toplamı 100 milyar TL’yi aştı.

Akbank’ın 2010 yılı ilk altı ayına ait finansal sonuçları hakkında açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, “Yaşanan son krizden başarıyla çıkan Türk ekonomisi iyileşme sürecinde de güçlü büyüme performansı sergileyerek pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin arasında öne çıktı. Geldiğimiz bu noktada Türk ekonomisinin ve reel sektörünün daha büyük atılımlar hedeflediğini görüyoruz. Reel sektörümüz faaliyetlerini ve yatırımlarını büyütmek istiyor. Ekonomimizin potansiyeli vites büyütmenin gerekliliğine işaret ediyor. Akbank olarak biz de ekonomimizin ve reel sektörümüzün hedeflediği bu atılıma destek olmayı öncelikli stratejimiz olarak görüyoruz. Bu kapsamda Türk Ekonomisine sağladığımız toplam destek yılın ilk yarısında 100 milyar TL’nin üstüne çıktı.” dedi.

“2010 yılı ilk yarı yıl konsolide net karımız 1 milyar 808 milyon TL’ye yükseldi.”

Akbank’ın 2010 yılı ilk altı ayında 2 milyar 282 milyon TL brüt kâr elde ettiğini belirten Akkurt, “Akbank bu dönemde brüt kârı üzerinden 474 milyon TL vergi karşılığı ayırdı. Ayrılan vergi karşılığı sonrası Akbank’ın ilk yarıdaki konsolide net kârı 1 milyar 808 milyon TL oldu. Buna göre geçen yılın aynı döneminde konsolide net karı 1 milyar 309 milyon TL olan Akbank’ın ilk yarı yıl karı yüzde 38 artış gösterdi.” dedi.

“KOBİ ve Kurumsal krediler toplamımız yüzde 18,8 yükseldi”

KOBİ’lerin desteklenmesinin Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesindeki önemine işaret eden Akkurt, “Geniş şube ağımız ve KOBİ finansmanında uzmanlaşmış personelimiz ile, ekonomik krizden etkilenen kobilerimize kriz sonrası toparlanma döneminde avantajlı finansman olanaklarını sağlamaya devam ediyoruz. Akbank’ın KOBİ kredileri ilk altı ayda 14,4 milyar TL’ye çıkmıştır.” dedi.

Akbank’ın aynı dönemde kurumsal kredilerdeki büyüme ivmesini sürdürdüğüne dikkat çeken Akkurt, Akbank’ın kurumsal kredilerinin de yılın ilk yarısında 20,5 milyar TL’ye yükseldiğini belirtti.

Akkurt, “Akbank’ın KOBİ ve Kurumsal kredileri %13,8 olan sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme sergileyerek yüzde 18,8 artışla 35 milyar TL’ye ulaşmıştır. Türk reel sektörüne sağladığımız bu desteğin yansımalarını, orta ve uzun vadede istihdam artışı, özel sektörün gelişimi ve sürdürülebilir ekonomik büyüme olarak göreceğiz.” dedi.

“İhtiyaç kredilerinde sektörün üstünde büyüdük.”

2. çeyrekte yaşanan olumlu gelişmelerin tüketici güveni ve beklentilerini de yükseltiğini vurgulayan Akkurt, “Tüketici kredileri yoluyla müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu her noktada yanlarında olmaya devam ediyoruz. Tüketici kredileri ile sağladığımız destek yüzde 19,6’lik artışla 11,1 milyar TL’ye yükseldi.” dedi. Akkurt, kredi kartı kredileri dahil olarak değerlendirildiğinde, toplam tüketici kredilerinin yüzde 14,8’lik artışla 17,2 milyar TL’ye ulaştığının altını çizdi. Akkurt ayrıca, Akbank ihtiyaç kredilerinin de ilk altı ayda sektörün oldukça üstünde büyüyerek yüzde 26,2’lik artışla 5,2 milyar TL seviyesine çıktığına dikkat çekti.

“Kredi kartları pazar payımız 2009 yılının aynı dönemine kıyasla 1,3 puan arttı.”

Kredi kartlarına, doğru kullanılması halinde, müşteri ve tüketicilerin ödeme seçeneklerini ve özgürlüğünü artıran finansal bir ürün olarak ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Akkurt, “Gerçekleştirdiğimiz stratejik işbirliği ve ortaklıklar yoluyla kredi kartı müşterilerimize sunduğumuz fırsat ve avantajları geliştiriyoruz. Kredi kartları yoluyla müşterilerimize sağladığımız kredi 6 milyar TL’yi geçti. Sektörün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğimiz kredi kartlarında pazar payımız geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında 1,3 puanlık bir artışla 15,9 seviyesine yükseldi. Kredi kartları alanında müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik sunduğumuz hızlı, esnek ve pratik çözümler kredi kartlarımızın tercih edilmesini sağlıyor.” dedi.

“Sektörün oldukça altında bulunan takipteki kredi oranımız azalmaya devam ediyor.”

Son yaşanan global krizin, risk yönetiminin finansal kurumlar ve piyasalar açısından taşıdığı kritik önemi bir kez daha ortaya koyduğunu ifade eden Akkurt, “Risk yönetimi kriz dönemlerinde olduğu kadar ekonomik konjonktürün olumlu seyrettiği dönemlerde de hassasiyetle yaklaşılması gereken bir konudur. Risk yönetimi Akbank’ın kurumsal yönetim anlayışının vazgeçilmez bir parçasıdır. İçinde bulunduğumuz dönem ne olursa olsun risk odaklı yaklaşımımızdan taviz vermeden bankacılık faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Uyguladığımız etkin risk yönetimi politikaları sektörün oldukça altında bulunan takipteki kredi oranımızın azalmaya devam etmesini sağlıyor. 2009 sene sonu itibarıyla yüzde 3,8 seviyesinde bulunan, 2010 yılı ilk çeyreğinde yüzde 2,9’a düşen takipteki kredi oranımızda sağladığımız iyileşme devam ediyor. Bankamızın takipteki kredi oranı yılın ilk yarısında yüzde 2,5 seviyesine gerileyerek sektörün oldukça altında seyretti.” dedi.

Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Akkurt, Akbank’ın ihtiyatlı yaklaşımını sürdürerek takipteki kredilere yüzde yüz oranında karşılık ayırmaya devam ettiğinin altını çizdi.

“Mevduatlarımız 70 milyar TL’nin üzerine çıktı.”

Akbank’ın izlediği net ve tutarlı stratejinin, risk odaklı yüksek performansının, tüm paydaşlar nezdindeki itibarını daha da yükselttiğine dikkat çeken Akkurt, “Toplam mevduatlarımız sektörün oldukça üzerinde büyüyerek ilk altı ayda yüzde 15,7 artışla 70 milyar TL’yi geçti. TL mevduatlarımız ise aynı dönemde yüzde 24’lük artışla 43 milyar TL’ye ulaştı.” dedi.

“Müşterilerimize en mükemmel bankacılık deneyimini yaşatmayı amaçlayan yaklaşımımız Akbank’ı uluslararası ödüllerde de zirveye taşıyor ”

İlk iPad banka şubesi, iPad’e özel geliştirilen “Akbank Yatırımcı” ve “Wings Gezgin” gibi sektördeki öncü uygulamaları hayata geçirerek müşterilerin farklı beklentilerini yenilikçi ürün ve hizmetlerle karşıladıklarını belirten Akkurt, “Akbank’ın sergilediği istikrarlı ve güçlü performans bankamızı dünyanın en saygın kuruluşlarının verdiği ödüllerde de zirveye taşıyor. Global Finance 22 ülkede düzenlediği “Orta ve Doğu Avrupa’da Gelişmekte olan Piyasaların En İyi Bankaları 2010” araştırmasında Akbank’ı 6. kez “Türkiye’nin En İyi Bankası” seçti.” dedi.

Akbank’ın yenilikçi ürün ve hizmetlerle Türk bankacılık sektörünün öncüsü olmaya devam ettiğine değinen Akkurt, “Müşterilerimize en mükemmel bankacılık deneyimini yaşatan bankacılık faaliyetlerimizin arkasında Akbank’ın etkin ve uzman çalışanları yer almaktadır. Başta Akbank’ı bankacılık liginin zirvesine taşıyan, bankamızın en değerli varlığı olan çalışanlarımız olmak üzere tüm müşterilerimize ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.