Akbank’tan Türkiye’nin Altı Büyük Oteline 100 Milyon Tutarında Kredi

Akbank, T.C Emekli Sandığı mülkiyetinde bulunan İstanbul Tarabya ve Maçka, İzmir Efes, Bursa Çelik Palas, Ankara Büyük Ankara ve Stad otellerinin uluslararası otel zincirlerine devredilmesi dolayısı ile yapılacak, otellerin yenileme yatırımları finansmanında kullanılmak üzere 100 milyon ABD Doları tutarında uzun vadeli proje kredisi sağladı.

T.C Emekli Sandığı’nın “Otel Yenileme Proje Kredisi” için gereken 100 milyon ABD Doları tutarındaki tüm kredi ihtiyacı Akbank tarafından karşılanıyor. 9 yıl vadeyi kapsayan kredinin ilk 30 ayı geri ödemesiz olacak. Kredi, ilk 30 aylık dönem sonundan başlamak üzere her altı ayda ve 14 eşit taksitte ödenecek. Söz konusu kredi, sözleşmenin imza tarihinden itibaren 24 ay içerisinde kullanılacak.

Türkiye’de bir özel bankanın tamamen kendi kaynaklarından bir projeye verdiği en uzun vadeli kredi özelliğini taşıyan ‘Emekli Sandığı Otel Yenileme Proje Kredisi’ Akbank’ın bilanço gücünü, kalitesini ve bu bilançoyu Türkiye’nin ekonomik büyümesini desteklemede gösterdiği kararlılığını ifade ediyor. Söz konusu kredi Türk turizm sektörüne yapacağı katkı açısından da Akbank için özel onem taşıyor.

Emekli Sandığı Proje Kredisi bu 6 otelin yenileme yatırımlarında kullanılacak. İstanbul Tarabya Oteli ve Büyük Ankara Oteli işletme hakkı Copthorne Hotel Holdings’e (Millenium), İzmir Efes Oteli ve Bursa Yeni Çelik Palas Oteli işletme hakkı Raffless International Limited’e (Swiss Otel), Ankara Stad Oteli ve Maçka Otel işletme hakkı ise Radisson SAS Grubu’na devredilmiştir.

Projenin oluşturulma sürecinde yaşanan ekonomik krize rağmen, dünyanın en büyük otel işletmecilerinden üçünü Türkiye’ye getirme başarısı gösteren T.C Emekli Sandığı Yönetimi, ülkenin önde gelen altı otelinin, dünya çapındaki işletmeciler tarafından işletilmesi ile turizm gelirlerinin arttırılmasını hedefliyor. T.C Emekli Sandığı aynı zamanda fonlarının en verimli şekilde kullanılmasını ve varlık değerinin artırılmasını amaçlıyor.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.