Citigroup’un Akbank’ın %20 Hissesini Satın Alma İşlemi Başarıyla Tamamlandı

Basın Bülteni9 Ocak, 2007CITIGROUP’UN AKBANK’IN %20 HİSSESİNİ SATIN ALMA İŞLEMİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI New York/Istanbul – Citigroup’un Akbank’ın %20sine stratejik ortak olma işlemi, yasal onayları takiben, başarıyla tamamlanmıştır. 17 Ekim tarihinde imzalanan anlaşma uyarınca Citigroup, Akbank’ın %20 hissesini, hisse başına 9,50 Ykr’dan, yaklaşık 3,1 milyar dolara satın almıştır.

Citigroup, Akbank’daki hisselerini (a) Sabancı Ailesi ve Sabancı Holding iştiraklerine ait ödenmiş sermayenin %11,67’sine tekabül eden hisseleri hisse başına 9,50 Ykr’dan satın alarak, (b) sermaye artışı sonrası ödenmiş sermayesinin %8,33’üne tekabül eden yeni Akbank hissesini aynı fiyat üzerinden satın alarak elde etmiştir. Tarafların sözleşmeden doğan ön alım ve ön teklif hakları da böylelikle geçerli hale gelmiştir.

Öte yandan yapılan ortaklık çerçevesinde, Citigroup’un adayı Sir Winfried Bischoff Akbank’ın Yönetim Kurulu üyeliğine, Sabancı Holding’in adayı Ege Çağlar ise Citigroup’un Türkiye iştiraki olan Citibank A.Ş.’nin Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmişlerdir.

Citigroup ve Akbank arasında imzalanan anlaşma, bankaların yeni ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde, bilgi ve teknoloji paylaşımında stratejik işbirliği yapılmasına imkan sağlamaktadır. Bu stratejik yatırım ile Citigroup; Akbank ile bankanın performansını güçlendirecek ve perakende, kurumsal ve yatırım bankacılığı alanlarında büyümesini hızlandıracak, dünya kalitesinde ürün yenilikçiliği, ileri kredi risk yönetimi uygulamaları ve yüksek kalitede yönetici yetiştirme programları konularındaki tecrübelerini paylaşacaktır.

Yaygın ve güçlü bir marka değerine sahip olan Akbank’ın 675 şubesi ve 1.617 ATM’si bulunmaktadır. 39.6 milyar dolar aktifi, 19.6 milyar dolar kredileri ve 25 milyar dolar mevduatı ile Akbank bireysel, şirket, ticari, kurumsal ve özel bankacılık alanlarında hizmet vermektedir. Aktif sıralamasına göre Türkiye’nin üçüncü büyük bankası olan Akbank, aynı zamanda ülkenin en karlı özel bankacılık kurumu konumundadır.

# # #Sir Winfried BischoffSir Winfried Bischoff, Citigroup Avrupa Başkanı ve Citigroup Yönetim ve Operasyon Komitesi üyesidir. Sir Bischoff, kariyerine 1966 yılında Londra J. Henry Schroder & Co.’nin finans departmanında görev alarak başladı. 1971 yılında Hong Kong’daki Schroders Asia Limited’in Yönetici Direktörlüğü’ne atanan Sir Bischoff, 1983’te Londra’ya dönerek, J. Henry Schroder & Co.’nin başkanı oldu. 1984 yılında ise Schroders Plc’nin Grup İcra Başkanlığı’na getirilen Sir Bischoff, 1995 yılında şirketin Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 2000 yılında, şirketin yatırım Bankacılıgı bolumunun Citigroup bünyesindeki Salomon Smith Barney tarafından satın alınmasından sonra Sir Bischoff, 2000 yilinda halen yürütmekte oldugu Citigroup Avrupa Başkanlıgı ve Citigroup Yönetim ve Operasyonel Komite’nin üyeligine atandi.

M. Ege ÇağlarM. Ege Çağlar, 2002 yılında Akbank’ta Dış İşlemler Müdürü olarak göreve başladı. Çağlar, Mayıs 2003’ten bu yana Akbank’ta Şube Operasyonları Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor.

Citigroup HakkındaCitigroup (NYMKB: C), global finans servisi sunmakta ve 100’ün üzerinde ülkede, yaklaşık 200 milyon müşteriye hizmet vermektedir. Citigroup bireysel müşterilere, şirketlere, hükümetlere ve kuruluşlara bireysel bankacılık ve kredi, kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı, sigorta ve varlık yönetimi gibi geniş bir yelpazede finansal ürün ve hizmetler sunmaktadır. Citigroup’un alameti farikası kırmızı şemsiyenin altıda faaliyet gösteren başlıca markalar arasında Citibank, CitiFinancial, Primerica, Salomon Smith Barney ve Banamex bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için: www.citigroup.com

Akbank HakkındaTürkiye’nin en karlı özel bankası olan Akbank 1948 yılında kurulmuştur. Akbank müşterilerine bireysel, şirket, ticari, kurumsal, özel bankacılık, uluslararası ticaret finansmanı ve sermaye piyasası alanlarında çok geniş kapsamlı hizmetler sunmaktadır. Akbank, faaliyetlerini İstanbul’da bulunan Genel Müdürlüğü, yurt çapındaki 13 Bölge Müdürlüğü, 675 şubesi ve alternatif dağıtım kanalları aracılığı ile sürdürmektedir. Müşteri odaklı bankacılığı kendine temel ve öncelikli hedef olarak belirleyen Akbank’ın misyonu müşterilerine yaratıcı, yenilikçi ve kişiye özel kaliteli ürün ve servisler sunmaktır. Ayrıntılı bilgi için: www.akbank.com

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.