DD Mortgage’ın ilk tahvil ihracı Akbank ve Ak Yatırım işbirliği ile gerçekleşti

Türkiye’nin ilk konut finansman şirketi olan DD Mortgage, 21 Temmuz 2010 tarihinde Akbank T.A.Ş. yüklenimi ve Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile 50 milyon TL’lik ilk tahvil ihracını gerçekleştirdi. 3 yıl vadeli ve yılda 4 kupon ödemesi bulunan tahvilin dönemsel faizi sabit % 2.48, yıllık faizi ise % 10.31 oldu.

Son yıllarda sabit faizli ve 3 yıl vadeli gerçekleşen ilk tahvil ihracı niteliğindeki işlem, aynı zamanda Akbank’ın ilk yüklenimini, Ak Yatırım’ın ise ilk aracılığını gerçekleştirdiği tahvil işlemi oldu.

Akbank Kurumsal Bankacılık Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Cem Mengi, “Amerika ve Avrupa piyasalarında finansman aracı olarak önemli bir yer teşkil eden tahvil ihraçlarının önümüzdeki dönemde ülkemizde de önemini artırması beklenmektedir. Özellikle yurtiçi kurumsal yatırımcıların finansal enstrüman çeşitliliğindeki yoksunluktan dolayı getiri-risk profilini de gözönüne alarak bu tür işlemlere daha çok talep yaratacağı öngörülmektedir.

Akbank Kurumsal Bankacılık Bölümü ve DD Mortgage’ın ortak çalışmaları sayesinde gerçekleşen bu işlem, DD Mortgage’ın konut kredisi portföyünü büyütme planları çerçevesinde ortalama fonlama vadesini uzatarak, bu konudaki alternatiflerini çeşitlendirmiştir.

Finansman kaynaklarında farklılaşmanın ve alternatif piyasaları test etmenin çok önemli olduğu günümüzde Türkiye’deki firmaların ana fonlama kaynağı olan banka kredisine ek olarak 2010 yılında yıldızı tekrar parlamaya başlayan tahvil ihracı işlemini gerçekleştirerek DD Mortgage, (i) vade uzatımı, (ii) borçlanma araçlarının çeşitlendirilmesi ve (iii) finansman kapasitesinin artırılması konularında ciddi avantajlar yakalamış ve farklılaşma yaratmıştır.” dedi.

DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan ise, “Gerek şirket gerekse de sektör açısından önemli bir işe imza atmış olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Yaratılan fonu ilk evini almak isteyen, şu ana kadar konut finansmanından yararlanmamış orta gelir grubuna kullandırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.