Dünyaca ünlü finans dergisi Euromoney Akbank’ı 5. kez Türkiye’nin en iyi bankası seçti

Tüm dünyada saygın bir finans dergisi olarak bilinen Euromoney Temmuz 2003 sayısında yaptığı “Yılın En İyileri” seçiminde, Türkiye’de Akbank’ı “Yılın En İyi Bankası” seçti.

Daha önce 1992, 1993, 1998 ve 2001 yıllarında “Türkiye’nin en iyi bankası” seçilen Akbank böylece Euromoney Dergisi tarafından 5. kez “Türkiye’nin en iyi bankası” seçilmiş oldu.

Akbank’a bu ödülü, yüksek sermaye yeterlilik rasyosu, problemli kredi oranının düşüklüğü, öz sermaye karlılığının yüksek oluşu, kredi kartları ve yatırım fonları pazarında sağladığı yüksek pazar payı artışına bağlı olarak verdiğini açıklayan Euromoney, Akbank’ı Türkiye’nin en iyi bankası seçmesinin gerekçelerini şöyle özetledi:

“2002 yılı, bir önceki yıla göre iyileşmeye yönelik iyi işaretler göstermesine rağmen Türk bankaları için yine zor bir yıl oldu. Buna rağmen devlet bankalarının yarattığı haksız rekabetin azalması ve zaafiyet gösteren bankaların konsolidasyonu nedeniyle büyük özel bankaların daha çok müşteri kazanacak olmaları olumlu gelişmeler olarak değerlendiriliyor.

Pazarın üst sıralarına hala Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankası hakim. Akbank, riskten kaçınan bankacılık stratejisi sayesinde 2001 krizinin ardından en iyi konumdaki banka olarak duruyor. Bunun sonucunda Akbank, kriz dönemlerinde bile başarılı sonuçlar elde etti. Bankanın 2002 yılındaki kârı 411 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu sonuç, Akbank’ın güçlü likit sermayesi ile destekleniyor. Akbank’ın sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 37.4 oranında.Bankanın takipteki kredi oranı yüzde 1.8 gibi sektörün en düşük seviyelerinde.

Akbank’ın stratejisi sadece mevcut konumunu korumaya yönelik değil. Banka yatırım fonlarında ciddi bir atak halinde. Banka bu alanda 2001 yılında yüzde 5.4 oranında olan pazar payını 2002 yılında yüzde 11.7’ye çıkardı.

Akbank , kredi kartı pazarında 2001 yılında yüzde 8 olan payını, 2002 yılında pazara yeni sunduğu ürünler ile yüzde 12’ye yükseltti. Akbank, American Express kartlarının dağıtımını yapan tek Türk bankası. Akbank’ın iştiraklerinden Ak Yatırım, Hazine bonosu alım-satımında pazar liderliğini koruyor.

Akbank, özsermaye karlılığı oranı bakımından da, yüzde 24.9’la gelişmekte olan piyasalardaki en iyilerden birisi.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.