“Düşünme Gücü” Danışma Kurulu Nimet Çubukçu ve Suzan Sabancı Dinçer liderliğinde toplandı

Türkiye’nin yenilikçi gücü Akbank, Milli Eğitim Bakanlığı ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) işbirliği ile yürütülen “Düşünme Gücü: Soran Sorgulayan Gençlik için Öğretmen Eğitimi Destek” projesinin Danışma Kurulu toplantısı Akbank Genel Müdürlük binasında gerçekleştirildi. Danışma Kurulu toplantısına Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer de katıldı. Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder’in de katıldığı toplantıda Düşünme Gücü projesi ile ilgili genel bir bilgilendirme yapılarak, projenin aşamaları ve detayları hakkında bilgi verildi. Toplantıda ayrıca eğitim materyallerinin son durumu ve gerçekleşecek faaliyetlere ilişkin görüş ve temenniler paylaşıldı.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “Eğitimin alt yapısını oluşturan okullarımız ne kadar mükemmel donanımlı olursa olsun, programlar ne kadar çağdaş geliştirilmiş olursa olsun, bunları uygulayacak, bilişim teknolojisini kullanacak, yeni yaklaşımları ve içinde yaşadığı toplumu yorumlayarak öğrencileriyle en uygun biçimde paylaşacak olan öğretmendir. Bu yönüyle eğitim sürecinde önemli rol oynayan öğretmenlerin niteliklerinin geliştirilmesi kaçınılmazdır. Bu proje, soran ve sorgulayan bir gençlik yetiştirme hedefimize çok önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ise, “Düşünme Gücü” projesinin temelinde bilgi çağına hazır, soran, sorgulayan, yarının açık fikirli kuşaklarını yetiştirmek yatıyor. Gençlerimizin iyi eğitim alabildikleri, diğer ülkelerin gençlerinden daha iyi eğitilebildikleri ölçüde ülkemiz için potansiyel yaratacaklarına inanıyoruz. Akbank olarak, Türkiye’nin küresel konjonktürde rekabetçi olabilmesi ve hak ettiği yeri alabilmesi için “Düşünme Gücü” projesine gönül verdik. Soran, araştıran, yenilikçi nesil, Türkiyemizi ileriye taşıyacaktır. Bu konuda üstümüze düşen görevi onurla ve heyecanla gerçekleştireceğiz” dedi.

Eleştirel düşünmenin eğitimde yaygınlaşmasını amaçlayan Düşünme Gücü Projesi’nde temel hedef, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2004 yılında ilköğretimde başlattığı 2005 yılından itibaren de ortaöğretimde gerçekleştirdiği öğretim programları uyarınca öğrencilerin eleştirel düşünme becerisini geliştirmesine yardımcı olarak öğretmenler yetiştirilmesi.

Proje kapsamında öğretmenlere hem eleştirel düşünme öğretme ve öğrenme yöntemlerinin aktarılması hem de uygulamalı çalışmalar ile öğretmenlerin bu yöntemleri sınıfta kullanmaları için bilgilendirilmeleri hedefleniyor. Başlangıç olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Samsun, Kayseri, Kahramanmaraş ve Van olmak üzere 8 pilot il seçilirken, 6 bin 600 öğretmenin de bu amaç doğrultusunda eğitilmesi hedefleniyor.

Eğitim faaliyetleri

Uzman Eğitici Eğitimleri, Eğitici Öğretmen Eğitimleri ve Öğretmen Eğitimleri olmak üzere 3 ana eğitim faaliyetini kapsayan projede şu ana kadar 39 uzman eğitimci eğitim aldı. Bu 39 kişi arasından seçilen 20 uzman eğitici hedef illerde 165 eğitici öğretmene eğitim verecek. Projede eğitici öğretmen olmak üzere başvuranlar arasından seçilen 165 öğretmenin ilk 4 günlük eğitimi 25-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi.

Projenin bundan sonraki adımlarında, eğitici öğretmenler tarafından Ekim, Kasım, Aralık aylarında 6 bin 600 öğretmenin eğitimleri gerçekleştirilecek. 8 ilde toplam 36 Anadolu Öğretmen Lisesi’ndeki tüm öğretmenler ve uygulama okulu olarak seçilen 308 ilköğretim okulundaki branş öğretmenlerinin eğitilmesi hedefleniyor.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.