Fitch: Akbank zor dönemleri öngörerek önleyici tedbirler aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 20 Nisan 2009’da yaptığı açıklama ile Akbank’ın zor dönemleri öngörerek önleyici tedbirler aldığını ve bunun sonucunda da bu dönemde de ülke tavan notunun iki kademe üzerindeki yerel para birimi notlarını koruduğunu bildirdi.

Fitch’ten yapılan açıklamada, Akbank’ın geniş şube ağı, istikrarlı mevduat tabanı, kaliteli yönetimi ve güçlü finansal yapısının bu derecelendirmede etkili olduğunu belirtti.

Açıklamada ayrıca, sağlam bir kredi risk sistemi olan ve fonlaması büyük ölçüde geniş mevduat tabanına dayanan Akbank’ın yüksek sermaye yeterlilik oranı ile Türkiye’nin en iyi bankaları arasında yer aldığına dikkat çekildi.

Fitch: Akbank bankacılığa ileri görüşlü bir yaklaşım yansıtıyor

Akbank’ın notlarının bankanın mali gücünden destek aldığını açıklayan Fitch, Akbank yönetiminin Türkiye’deki ekonomik döngülerin getirdiği çalkantıları atlatma ve bilançoyu sağlam tutma yeteneğine ve bankacılığa ileri görüşlü bir yaklaşımı yansıttığına dikkat çekti.

Bunlara bağlı olarak Akbank’ın notlarını koruduğuna dikkat çekilen açıklamada;“Akbank’ın Uzun Vadeli Döviz Cinsinden IDR (Issuer Default Rating) notunu ‘BB’; Uzun Vadeli Yerel Para Birimi Cinsinden IDR notunu ‘BBB-‘ (BBB eksi); Kısa Vadeli Döviz Cinsinden IDR notunu ‘B’ ve Kısa Vadeli Yerel Para Birimi Cinsinden IDR notunu ‘F3′ olarak bırakan Fitch, ayrıca Akbank’ın Ulusal Uzun Vadeli notunu ‘AAA(tur)’; Bireysel Notunu ‘C’ ve Destek Notunu ‘4′ , Destek Notu Tabanını ‘B+’ olarak teyit etti. Akbank’ın Uzun Vadeli IDR ile Ulusal Not görünümleri ise durağan olarak kaldı” denildi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.