Fitch, Akbank’ın kredi notlarını yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch; Türkiye’nin kredi not artırımını takiben Akbank’ın uzun vadeli döviz cinsi kredi notunu “BB”den, uluslararası yatırım yapılabilir kredi derecelendirme notu olan “BBB-“ seviyesine yükseltti. Fitch ayrıca Akbank’ın uzun vadeli yerel para cinsi kredi notunu da “BBB-“ olarak teyid etti. Böylelikle Akbank’ın uzun vadeli yerel para cinsi kredi notu, Türkiye’nin ilgili kredi notundan bir kademe daha yüksek olarak gerçekleşti.

Fitch, konu ile ilgili yaptığı açıklamada yapılan kredi not artırımlarının, Fitch tarafından verilen “C” bireysel kredi notu ile de teyid edilen Akbank’ın mali gücünü yansıttığını belirtti.

“Türkiye ve Bankacılık Sektörü beklediği ve hakettiği not artırımlarını almaya başlamıştır”

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, kredi not artırımı hakkında yaptığı açıklamada “Türk ekonomisi ve bankacılık sektörü güçlü yapısı, etkin denetim ve düzenleme çerçevesi, pro-aktif ekonomi ve mali politikaları ile krize karşı hazırlıklı girmiş ve yaşanan çalkantıyı örnek teşkil edecek şekilde başarıyla yönetmiştir. Türkiye, bu kapsamda, krizden güçlenerek çıkması beklenen gelişmekte olan ülkelerin arasında yer almaktadır. Piyasaların uzun süredir beklediği ülke kredi notu artırımı, Türkiye’nin etkin kriz yönetimi becerisinin yanında, Türk Ekonomisi’nin sahip olduğu potansiyeli de yansıtmaktadır. Görülüyor ki Türkiye ve Bankacılık Sektörü beklediği ve hakettiği not artırımlarını almaya başlamıştır.” dedi.

Ziya Akkurt, Fitch’in Akbank kredi notları artırımında Bankanın sahip olduğu güçlü mali yapının belirleyici olduğunun altını çizerek sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’nin kredi not artışını takiben, Bankamızın uzun vadeli döviz cinsi kredi notu “BB”den, uluslararası yatırım yapılabilir kredi derecelendirme notu olan “BBB-“ seviyesine yükseltildi. Türkiye’nin en değerli şirketi Akbank’ın istikrarlı ve başarılı performansı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in not artırımlarıyla da teyid edilmiş ve ödüllendirilmiştir.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.