IFC’den Akbank’a 240 Milyon Dolarlık Kredi

Dünya Bankası’nın Özel Sektör Geliştirme Kolu IFC (International Finance Corporation) ve Türkiye’nin en büyük özel sektör bankası Akbank, toplam tutarı 200-240 milyon dolara ulaşacak uzun vadeli proje finansman kredisinin 55 milyon dolarlık ilk bölümü için anlaşma imzalandı. Tamamı IFC kaynaklarından karşılanacak olan kredinin vadesi 7 yıl olarak belirlendi.

Kredi anlaşması kapsamında IFC ayrıca, B Kredisi adı altında 80 milyon dolara kadar ilave bir finansman sağlanmasına da aracılık edecek ve Akbank’ın uluslararası kredi ve sermaye piyasalarında ihraç edeceği uzun vadeli tahvillere de garanti sağlayacak.

Kredi anlaşmasıyla ilgili bir açıklama yapan IFC Güney Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu Bölüm Başkanı Khosrow Zamani şunları söyledi:

“IFC’nin Akbank’a sağlamış olduğu kredi, ülkede, yeniden yapılanma çabalarının hız kazandığı bir dönemde, Türk Finansal Sektörü’ne süregelen inancımızı yansıtmaktadır. IFC’nin Akbank’a sağladığı kredi, Türk bankalarının uzun vadeli sermaye ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılayacaktır. Bu çok yönlü kredi anlaşması, Akbank’ın bilançosunu güçlendirmesini sağlayacak ve aynı zamanda Türk reel sektörüne uzun vadeli bir destek sağlayacaktır.”

Zamani ayrıca, IFC olarak, Akbank gibi bankacılık sektörünün lider kuruluşlarının uzun vadede Türkiye ekonomisinin sağlıklı yapılanması ve ülkenin finansal krizden kurtulması konusunda çok önemli bir rol üstlendiğine inandıklarını dile getirdi.

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul da anlaşmayla ilgili olarak şöyle konuştu:

“IFC ile imzalanan bu kredi anlaşması, Türk bankacılık sektörü için dikkate değer bir gelişmedir ve Türk ekonomisinin doğru yolda ilerlediğinin bir göstergesidir. Bizler, IFC ile güçlü olan ilişkimizin daha da kuvvetlenmiş olmasından ve uzun vadeli kredi sağlama yeterliliğimizin bu önemli finansmanla desteklenmesinden ayrıca mutluluk duyuyoruz.”

Kurtul ekonomik krizin yaşandığı ortamda, Akbank’ın, Türk bankacılık sektöründeki daralmalara karşı etkin yönetim uyguladığını ve bunun sonucunda bankanın Türkiye’de bir numaralı banka konumuna geldiğini sözlerine ekledi.

IFC hakkında;
IFC’nin en çok kredi verdiği ülkeler sıralamasında beşinci olan Türkiye, yine IFC’nin genel kredi portföyünde yüzde 4.5 oranında bir paya sahip bulunuyor. Türkiye’nin IFC’nin portföyündeki payı ticari bankalardaki mobilize tutarlar da dahil olmak üzere 1.35 milyar dolara yaklaşmış durumda.

IFC, gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir özel sektör yatırımlarını teşvik etmek, yoksulluğu düşürmek ve yaşam standartlarını iyileştirmeyi misyon edinmiş bir kuruluş. IFC, gelişmekte olan dünyada özel sektör yatırımlarını finanse ediyor, uluslararası finans piyasalarında sermayenin akışını sağlıyor ve hükümet ile iş çevrelerine teknik yardımın yanı sıra danışmanlık hizmetleri temin ediyor. IFC kurulduğu 1956 tarihinden itibaren, kullanılmak üzere kendi fonlarının 31 milyar dolarını taahhüt etti ve gelişmekte olan 140 ülkeden 2 bin 636 adet şirket için 20 milyar dolar tutarında sendikasyonlar düzenledi. 2001 mali yılı sonu itibariyle IFC’nin kullanılmasını taahhüt ettiği fonların tutarı 14.3 milyar dolardır.

Akbank hakkında;
Akbank hali hazırda, kredi portföyü ve toplam aktifleri itibariyle Türkiye’nin en büyük özel sektör bankası konumunda bulunuyor. 2002’nin ilk yarıyılı itibariyle Akbank’ın toplam aktifleri 13 milyar dolar, toplam mevduatı 9 milyar dolar ve özkaynakları ise 1.5 milyar dolara ulaştı. Sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 35 olan Akbank, Türkiye’nin sermaye yapısı en güçlü bankası.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.