Kredi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kredi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Kredi almak istiyorsanız aşağıdaki noktalara çok dikkat etmelisiniz ;

 1. Almak istediğiniz Kredi miktarını iyi belirlemelisiniz :
  İhtiyacınız olan kredi tutarını, kredi görüşmesinden önce belirleyin.
 2. Kredi alırken, sizden istenen minimum (asgari, en az) kredi peşinatı bölümünü mümkün olduğu kadar yüksek tutmaya ve bu peşin ödemeyi de kendi öz kaynaklarınızdan karşılamaya çalışın. Bu size düşük kredi tutarı ve düşük kredi faizi oranı demek olduğundan daha az bir finansman maliyeti yükleyecektir.
 3. Almak istediğiniz kredinin para cinsi ( ABD doları, Euro, Isviçre Frangı vs. olması halinde ) ve kredinin geri ödenmesi esnasındaki ülkenin genel ekonomik şartları ile kredinin erken ödemesi konusundaki size sunulan ek maliyetler de ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardandır.
 4. Sonuçta ödeyeceğiniz Toplam faizi hesaplamalısınız :
  Bankaya ödemeniz gereken en düşük yıllık nihai kredi faiz oranını öncelikli olarak belirlemiş ve hesaplamış olmanız gereklidir.
 5. Bankaların faiz oranlarının karşılaştırmasını yaptığınızda kredi faizi oranları aynı temelde olmalıdır. Bankanın sizden talep edeceği masraf ve diğer yasal ilaveleri (KKDF, BSMV vergileri gibi) eklediğinizde ortaya çıkan gerçek ve nihai faiz oranı, ilan edilen oranlardan bir hayli yüksek seviyelere çıkabilir.
 6. Kredi geri ödeme vadelerini veya aylık taksit tutarını, bütçenizin yettiği en yüksek seviyeye getirin. Bu size daha kısa zamanda kredi geri ödemesi nedeniyle daha düşük faiz ödeme olanağı sağlayacak ve toplam finansman giderlerinizi azaltacaktır.
 7. Kredinin Kısa vadeli olması avantajlıdır:
  Kredi vadesini mümkün olduğunca kısa tutun ve uzun vadeli krediler almaktan kaçının. Bu da yine vadenin kısalığı sebebiyle size daha düşük toplam faiz tutarı ve kolay geri ödeme imkanı yaratacaktır.
 8. Banka ile imzaladığınız Kredi Sözleşmesini çok iyi okuyun :
  Kredi sözleşmesini imza aşamasına geldiğinizde, sözleşmedeki her maddeyi çok iyi ve dikkatlice okumalısınız. Sözleşmede anlamadığınız teknik veya hukuki maddeleri bankacınıza veya size kredi imkanı sunan kurum veya kişiye çekinmeksizin mutlaka sorun. Kredi sözleşmesini imzaladığınız andan itibaren sözleşme süresi içinde bankaya karşı yasal bir taahhüt altına girmiş olacaksınız. Kredi geri ödemesi tamamlanana kadar yasal taahhüdünüzü ve kredi sözleşmesinin size yüklediği yükümlülükleri yerine getirmek zorundasınız. ‘Kredi sermaye değildir’ altın kuralını dikkate almanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde gerek ekonomik ve gerekse hukuki yaptırımlar ile karşı karşıya gelebilir, çok ağır sorumluluklar ve istenmeyen hukuksal sonuçlar ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir.
Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın