Kredi Kartı Faizleri değişikliği Yok

Merkez Bankası kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami (en yüksek) faiz oranlarında değişiklik yapmadı.

TC. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren geçerli olan aylık en yüksek akdi ve gecikme faiz oranları değiştirilmedi. Söz konusu faiz oranları, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren üç aylık süre için de geçerliliğini koruyacak.

1 Ocak 2009 ve 31 Mart 2009 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık en yüksek akdi faiz oranı, Türk Lirası için % 4,39, ABD doları için % 2,54 ve Euro için % 2,30, aylık en fazla gecikme faizi oranı ise Türk Lirası için % 5,14, ABD doları için % 3,11 ve Euro için ise % 2,82 olarak devam edecek.

Bu oranlar azami (en fazla) oranlar olduğu için, bankaların kredi kartı işlemlerinde 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün olmayacak. Bankalar bu oranlardan düşük olmak şartı ile faiz oranlarını serbest bir şekilde belirleyebilecek.

1 Nisan 2009 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak en yüksek faiz oranları ise bu tarihten önce yine Merkez Bankası tarafından kamuoyuna yeniden duyurulacak.

TCMB’dan yapılan açıklamada, bankaların diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlediğine işaret edildi ve ”Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır” denildi.

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın