Kurtul: “Beş yıllık hedefimiz pazarın yüzde 20’si”

30 Ocak 1948 tarihinde Adana’da bölgesel bir banka olarak kurulan Türkiye’nin yenilikçi gücü Akbank, önümüzdeki beş yıl içinde aktif büyüklüğündeki pazar payını yüzde 20’ye çıkarmayı hedefliyor.

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, 60’ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, 10 yıl önce 6 milyar dolar tutarında olan Akbank’ın aktif büyüklüğünün yılda ortalama yüzde 26 büyüyerek, bugün 56.5 milyar dolar mertebesine ulaştığına dikkat çekti. Kurtul, “2007 yılında aktif büyüklüğümüz yüzde 13 pazar payına ulaştı. Beş yılda bu payı yüzde 20’ye çıkarmayı hedefliyoruz. En önemli hedefimiz ise üstün nitelikli insan kaynağının sürekli olarak fark yaratan sonuçlar elde ettiği, en beğenilen Türk şirketi olmaktır” dedi.

60’ıncı yıl kutlamaları nedeniyle tüm genel müdür yardımcılarının katılımıyla Sabancı Center’da bir basın toplantısı düzenleyen Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, 1948 yılında Adana’da tek şubeli, bölgesel bir banka olarak, 5 milyon 700 bin Türk Lirası sermaye ile kurulan Akbank’ın bugün sektörün gelişmesinin üzerinde bir büyüme gösterdiğine dikkat çekti. Akbank’ın pazar paylarını artırdığını, sektördeki liderliğini güçlendirdiğini kaydeden Kurtul, son 10 yılda neredeyse her yıl bir banka satın almış kadar büyüdüklerini belirtti.

Konuşmasında öncelikle Türkiye ekonomisi ve buna bağlı olarak bankacılık sektörünün son 10 yıllık gelişimine yer veren Kurtul, sektörü karşılaştırmalı bir tablo ile değerlendirerek şunları söyledi:

“1997 yılından bu yana geçen 10 yıllık sürede Türk bankacılık sektörünün mevduat ve aktif büyüklüğü yıllık ortalama yüzde 17 büyüme göstererek, mevduat 61 milyar dolardan 277 milyar dolara; aktif büyüklüğü ise 95 milyar dolardan 436 milyar dolara ulaştı. Sektördeki kredi büyüklüğünün yıllık ortalama gelişimi yüzde 18 civarında seyrederek, 43 milyar dolardan, 213 milyar dolara erişti. Sektörün öz kaynağı ise yıllık ortalama yüzde 21 büyüyerek, 9 milyar dolardan 57.5 milyar dolara çıktı. ”

Sektöre ilişkin yaptığı değerlendirmenin ardından Akbank’ın gelişimini anlatan Kurtul, Akbank’ın 1997-Eylül 2007 arasındaki 10 yıllık süreçte hızla büyüdüğünün altını çizerek sözlerine şöyle devam etti:

“Son 10 yılda kredi büyüklüğümüz yıllık ortalama yüzde 31 artarak 2.1 milyar dolardan 30 milyar dolara ulaştı. Mevduatımız ise yıllık ortalama yüzde 25 büyüme ile 4 milyar dolardan 34.5 milyar dolara yükseldi. 10 yıl önce 1.2 milyar dolar olan öz kaynaklarımız ise bugün 8.5 milyar dolara ulaşarak, yıllık ortalama yüzde 22 büyüme gösterdi. Bankamızın aynı dönemdeki karlılığına baktığımızda da, 1997 yılında 113 milyon dolar olan karımız, 2007 yılının ilk dokuz ayında 1 milyar 341 milyon dolar olarak gerçekleşti. Buradaki yıllık büyümemiz ise ortalama yüzde 29 civarında oldu. Bankamızın piyasa değeri de çok çarpıcı bir artış gösterdi: 2.3 milyar dolar iken 18 Ocak 2008 itibarı ile 18.8 milyar dolara ulaştı” dedi.

Bankanın aktif büyüklükteki pazar payının yüzde 6’dan 2007 yılında yüzde 13’e ulaştığına dikkat çeken Genel Müdür Kurtul, Akbank’ın bütün bilanço kalemlerindeki pazar paylarının yaklaşık 2.5 kat artış gösterdiğini vurguladı.

Kurtul, Akbank’ın elde ettiği bu başarılı sonuçlarda, bankanın güçlü ortaklık yapısı, güçlü mali yapısı ve istikrarlı profesyonel yönetimi ile 2001 yılında başlatılan Yeni Ufuklar Değişim Programı’nın etkili olduğunu dile getirdi.

“Milli gelir iki katına çıkacak”

Konuşmasının devamında Türkiye ekonomisinin gelecek 5 yılını da değerlendiren Kurtul, bugün genç ve eğitimli iş gücü sayesinde Türkiye’nin, Avrupa’nın 6. en büyük, dünyanın ise 17. büyük ekonomisi olduğunu söyledi. Akbank Genel Müdürü Kurtul, BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkelerinin yanı sıra hızlı büyüme ve gelişme potansiyeli olan ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığına dikkat çekti. 2011 yılında Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörüne ilişkin öngörülerde bulunan Kurtul, şöyle konuştu:

“Milli gelirin iki katına çıkarak 1 trilyon dolar, kişi başına düşen milli gelirin de 13 bin dolar civarında olmasını bekliyoruz. Ayrıca üçe katlanan ihracatın 300 milyar dolar seviyesine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Beklenen gelir artışı ile birlikte hali hazırda yaklaşık 7 milyon kişi olan bankasız nüfus, bankacılık sektörünün büyümesinde ciddi bir potansiyel teşkil etmektedir. Buna bağlı olarak kredi ve mevduat büyümelerinde önemli artışlar olacağını düşünüyoruz.”

Kurtul, bu doğrultuda Akbank’ın hedefinin de 2011 yılında aktif büyüklüğündeki pazar payını yüzde 20’ye çıkararak sektördeki liderliğini sürdürmek olduğuna dikkat çekerek, “En önemli hedefimiz de üstün nitelikli insan kaynağının sürekli olarak fark yaratan sonuçlar elde ettiği en beğenilen Türk şirketi olmaktır” dedi.

Bölgenin bankacılık üssü olacak

Akbank’ın 60’ıncı kuruluş yıldönümünü kutladığı 2008’de, 2010 yılında hizmete girecek yeni bir bankacılık üssü için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Kurtul, Gebze Şekerpınar’daki ileri teknoloji kullanılarak inşa edilecek üssün operasyon ve bilgi teknolojilerini kapsayan bir kompleks olacağını söyledi. Zafer Kurtul, Akbank Banking Center (ABC) adını taşıyan merkezin çalışanların motivasyonunu yükseltecek, çevreye duyarlı bir bina olmasını hedeflediklerini ifade etti. Kurtul ayrıca merkezin karşısında yer alan Sabancı Üniversitesi’nde içerisinde Akbank Eğitim Merkezi’nin de kuruluşunu yapacaklarını belirtti.

“Salvador Dali Sergisi’ni Türk halkına armağan ediyoruz”

Banka olarak her daim kültür sanata özel bir önem verdiklerini, bugüne kadar pek çok önemli kültür sanat etkinliğine imza attıklarını belirten Zafer Kurtul, 60’ıncı yılda da yine çok ses getirecek bir kültür sanat projesiyle müşterilerinin yanında olacaklarını dile getirdi. Kurtul, “Bu yılın sürprizi yine dünya çapında büyük bir sanatçı. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz Rodin Sergisi’nden sonra bu yıl da büyük bir sanat etkinliğine imza atıyoruz. 20. yüzyılın en önemli ressamlarından, sürrealizmin öncüsü Salvador Dali’yi sanatseverlerle buluşturacağız. Dali Sergisi ile Akbank’ın 60’ıncı yılında dinamik, yenilikçi, ileri görüşlü ve yaratıcı yönünü vurgulayacağız. Bu sergiyi gerçek bir sanat şölenine dönüştüreceğiz. Çocuklara özel programlar, özel müşterilerimiz için sürpriz gösterimler olacak. Kısacası her kesime büyük ressam Dali’yi tanıtacağız ve sanatı sevdireceğiz. Bu sergi, sadece Türkiye’de değil, dünyada da 2008’in sanat olayı olacak” dedi.

Reklamlarındaki büyük Akbank kalbinin bir yandan da sanat için çarptığına dikkat çeken Kurtul, Eylül ayında başlayacak serginin Sabancı Müzesi’nde düzenleneceğini ve toplam 269 eserin sergileneceğini söyledi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.