Suzan Sabancı Dinçer: Anadolu Sanayisi ve Girişimci Genç Nüfus Türkiye’nin İtici Gücü olacak

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin yaşayacağı güçlü toparlanmada Anadolu sanayisinin dinamizminin ve girişimci genç nüfusun Türkiye’nin itici gücü olacağına inandığını belirtti.

Akbank’ın üst düzey yöneticilerinin reel sektörün sorunlarını dinlemek ve yerinde incelemelerde bulunmak üzere 16 Eylül’de başladıkları “Akbank Anadolu Ziyaretleri” Bursa ve Antalya’dan sonra Gaziantep ile devam etti.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Genel Müdür Ziya Akkurt, Bireysel ve Şirket Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli’nin katıldığı Gaziantep ziyareti 26 Ekim Pazartesi günü gerçekleşti.

Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Ticaret Odası Başkanları ve üyeleri ile Gaziantep’in önde gelen sanayicilerini ziyaret eden Akbank yöneticileri, ekonomik faaliyetin canlanması için verilecek destekler konusunda reel sektör temsilcileri ile görüş alışverişinde bulundular.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, ziyaret sırasında Türkiye’nin kısa sürede mevcut güçlüklerin üstesinden gelerek güçlü bir toparlanma kaydetmeye başlayacağına dikkat çekti. Türkiye’nin dünya ekonomisine giderek daha fazla entegre olduğunu söyleyen Sabancı Dinçer Türkiye’nin hem dinamik ve dirençli bir ekonomiye, hem de genç ve girişimci bir nüfusa sahip olduğu belirtti.

Sabancı Dinçer, “İnanıyorum ki Türkiye kısa sürede mevcut güçlüklerin üstesinden gelerek güçlü bir toparlanma kaydetmeye başlayacak. Bu toparlanmanın itici gücü de iç pazarın canlanması, dolayısıyla Anadolu sanayisinin dinamizmi ve girişimci genç nüfusu olacak. Bu sayede Türkiye, global krizden güçlenerek çıkacak birkaç ülke arasında yer alacak” dedi.

Gaziantep’te yaptıkları toplantılara da değinen Sabancı Dinçer, “Gaziantep’in komşu ülkeler olan Suriye ve Irak ile artan ticaret hacminden en fazla yarar sağlayacak illerimizin başında geleceğini düşünüyoruz. İpek yolu üzerindeki binlerce yıllık ticaret ve kültür kenti Gaziantep, önümüzdeki dönemde, ekonomik büyümede de Anadolu sanayisinin önemli merkezlerinden biri olacaktır.” dedi.

Akkurt: “Anadolu’daki illerimiz Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli bir rol oynayacak”

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt ise krizden çıkış için Anadolu’daki sanayinin büyük önem taşıdığını ve desteklenmesi gerektiğini kaydederek, “Akbank olarak reel sektörün sorunlarını dinlemek üzere özellikle sanayinin yoğun olduğu illerimizi ziyaret ediyoruz. Bursa ve Antalya’ya yaptığımız ziyaretlerde gördük ki, Anadolu’daki illerimiz önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli bir rol oynayacak. Gaziantep, Anadolu’nun rekabet gücü en yüksek sanayi şehirlerinin başında geliyor. Gaziantep Ortadoğu ülkelerine yakınlığı, tarıma elverişli toprakları, GAP projesinin içinde yer alması ve Mersin-İskenderun limanlarına yakınlığı nedeniyle de çok önemli bir konuma sahip. Akbank olarak Gaziantep gibi global düzeyde rekabet edebilen, ürün çeşitliliği sunan ve ihracatlarında rekabet gücü yüksek olan illerimizin önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisi için çok önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

Akbank üst yönetimi ile görüştükten sonra bir açıklama yapan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Gaziantep’in krizde yeni model yarattığını belirterek, “İlimizden yapılan ihracatın % 93‘ü sanayi ürünüdür. Gaziantep, son bir yılda ihracatını koruyan ve en az istihdam azaltan şehir olmuştur. Özellikle komşu ülkeler ve bölge ülkelerine yönelik ihracatta çok büyük başarı elde etmiş ve model olmuştur. Anadolu’nun en fazla marka ve patent tesciline sahip olan ve son yıllarda inovasyonu öne çıkarıp, ürünlerine yansıtan Gaziantep, şimdi de akıllı sanayi ürünlerini hedef almıştır. Markalaşma, inovasyon, Ar-Ge ve akıllı ürünler Gaziantep’in rekabet gücünü artıran en önemli unsurlardır. Gerek Suriye, gerekse Irak’la yaşanan son ekonomik gelişmeler Gaziantep’in önümüzdeki yıllarda yeni gelişme ve başarıları yaşayacağını açıkça göstermektedir” dedi.

Akbank’ın firmalara sağladığı kredi desteğinden memnuniyet duyduklarını belirten Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, “Gaziantep Ticaret Odası olarak hem üyelerimizin hem de kentteki KOBİ’lerin özellikle global krizin hüküm sürdüğü günümüzde finans kaynaklarına daha kolay ulaşabilmeleriyle ilgili çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu çerçevede Akbank ile de çok yakın çalışıyoruz. Özellikle kriz döneminde firmalarımızın Akbank’ın kredi kullandırma yönündeki gayretlerinden dolayı büyük memnuniyetleri var. Türkiye’de finansman problemi özellikle KOBİ’lerimiz açısından rahatlatıcı bir şekilde çözülürse, ekonomimizin gelişmesi ve piyasalarda durgunluğun aşılması konusunda da o kadar kolay mesafe alacağımıza inanıyoruz.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.