The Banker: Akbank Türkiye’nin En İyisi

Dünyanın en etkin bankacılık dergisi The Banker, Eylül 2004 sayısında Akbank’ı 4’üncü kez “Türkiye’nin En İyi Bankası” seçti. The Banker Dergisi, Akbank’a bu ödülü 2003 yılında elde ettiği rekor kâr ile yüzde 30’un üzerindeki özsermaye karlılığı ve kredilerdeki liderlik konumuna bağlı olarak verdiğini duyurdu.

The Banker Dergisi, Akbank’ı Türkiye’nin en iyi bankası seçmesinin gerekçelerini şöyle açıkladı:

“2001 yılındaki bankacılık krizinden sonra, büyük bankalar 2002’de süratle iyileşmeye başladılar ve 2003 yılında Akbank’ın önderliğinde güçlenmeye devam ettiler. Akbank, 2003’te net karını yüzde 95 oranında artırarak yüzde 35 özsermaye karlılık oranına ulaşmasının yanında kredilerde yüzde 13 pazar payı ile en fazla kredi veren banka oldu. Bu gelişmelerin sonucunda Akbank Türkiye’nin en iyi bankası seçilmeye layık görüldü. 2003 yılında Akbank tüm önemli ürünlerde dikkat çekici artışlar kaydetti. Tüketici kredileri, KOBİ kredileri, kredi kartı kredileri ve yatırım fonlarında sırasıyla yüzde 236, yüzde 198, yüzde 97 ve yüzde 117’lik artışlar gerçekleşti.

Akbank, 2000 yılında başlattığı değişim programı çerçevesinde tüm altyapısını yenileyerek müşteri ulaşım kanallarının müşteriye özel olarak yapılandırılmasını sağladı. Ayrıca Akbank, 3 milyar dolar civarında olduğu ifade edilen serbest sermayesi sayesinde rakiplerine oranla daha ucuz kredi verebildi ve kredi portföyünü daha agresif büyütebildi.”

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, The Banker Dergisi’nin verdiği ödülle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Düşük enflasyon ortamında, sürdürülebilir ve dengeli büyüyen bir ekonomide Akbank, güçlü sermaye yapısı, geniş şube ağı ve yüksek likit pozisyonu sayesinde liderliğini korumaktadır. Akbank, 2003 yılında 1 milyar dolarlık net kârla Türk bankacılık sektöründe tarihi bir rekora imza attı. Banka ayrıca, kullandırdığı 6.1 milyar dolar tutarındaki kredi ile özel bankalar arasında birinci oldu.

Bankanın bu dikkat çekici performansında düşük maliyetle fonlama imkanı veren sağlam mevduat tabanı ve geniş dağıtım ağı ile yüksek serbest özsermayesi ve bankacılığa odaklanan yapısı etkili oldu.

Önümüzdeki dönemde küçük ve orta ölçekli (KOBİ) şirketlerin büyüme potansiyelinin çok yüksek olacağını öngören Akbank, müşteri odaklı felsefesini kurumsal bankacılık stratejisi ile birleştirerek KOBİ’lerin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir kredi ve nakit yönetim imkanı sağladı. Buna bağlı olarak, KOBİ’lere karta bağlı bir limitle ödeme desteği veren ve tedarikçilere tahsilat garantisi sağlayan biz.card’ı yarattı.

Hisselerinin yüzde 34’ü İMKB’de işlem gören Akbank yönetiminin birincil hedefi hisse değerini maksimize edecek stratejileri yaratmak ve uygulamaktır. Bankanın 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle cari piyasa fiyatlarıyla oluşan değeri 6 milyar 330 milyon dolardır. Aynı tarihte Banka, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda piyasa değeri sıralamasında en üst sırada yer almıştır.”

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.