“Türkiye bankacılık sektörünün büyüme potansiyeli devam ediyor”

Londra’da düzenlenen “Banking on Turkey” forumunda konuşan Akbank Yönetim Kurulu Başkanlığı Danışmanı Hayri Çulhacı, Türkiye’de bankacılık sektörü başta olmak üzere ekonominin temellerinin sağlam olduğunu ve Türkiye’nin yatırımcılar için hızlı ve sürdürülebilir büyüme potansiyelini koruduğunu söyledi.

Financial Times Global Events ve The Banker Dergisi ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Ak Yatırım ana sponsorluğunda düzenlenen “Banking on Turkey” forumu, 21 Ekim 2008’de Londra’da gerçekleşti. Türkiye’nin son yıllarda ekonomi alanındaki performansının ayrıntılı olarak değerlendirildiği forumda Akbank Yönetim Kurulu Başkanlığı Danışmanı Hayri Çulhacı ve Ak Yatırım Genel Müdürü Ziya Akkurt birer sunum yaptılar.

Forumda bir konuşma yapan Akbank Yönetim Kurulu Başkanlığı Danışmanı Hayri Çulhacı, global kriz karşısında bankacılık sektörünün sağlam olduğunu vurgulayarak, birçok sektörde düşük penetrasyon nedeniyle hızlı ve sürdürülebilir büyüme olanaklarının devam ettiğini belirtti.

Çulhacı, “Sağlam yapısı ve türev araçların kullanımının sınırlı olması nedeniyle bankacılık sektörü mevcut krizden nispeten az etkilendi. Türkiye bankacılık sektörü orta vadede yüksek büyüme potansiyeli sunuyor; bankacılık ürünlerinde penetrasyon hâlâ düşük, bankacılık sisteminin dışında kalan nüfus oranı yüksek ve gelir seviyeleri artış gösteriyor” dedi.

Türk bankacılık sektörünün yüzde 12 olan resmi sermaye yeterlilik oranı hedefine karşılık mevcut durumda bu oranın yüzde 17 seviyelerinde olduğunu ve likidite problemi bulunmadığını söyleyen Çulhacı, mevduat tabanının geniş, kredi portföyünün sağlıklı, kaldıraç oranının düşük olmasının avantaj sağladığını belirtti.

Hayri Çulhacı, Türkiye’de başarılı risk yönetimi sayesinde bankaların ödenmeyen kredilerinin toplam krediler içindeki oranının sadece yüzde 3 seviyesinde olduğunun altını çizerek, aktiflerin özsermayeye oranının ise 8 kat ile dünyada görülen 30-40 kat seviyelerinin çok altında kaldığını söyledi. Çulhacı, Türkiye’nin genç, dinamik ve yüksek nüfusunun, uzun vadede sürdürülebilir büyümenin en önemli itici gücü olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında bankacılık sistemine dahil olmayan hane sayısının tahmini olarak 6.5 milyon civarında olduğunu belirten Çulhacı, bu sebeple penetrasyon oranı düşük olan mortgage kredilerinin önemli bir büyüme faktörü olmasını beklediklerini söyledi. Doğrudan dış yatırımların 2008’in ilk 8 ayında 9 milyar doları aştığını hatırlatan Çulhacı, gelecekte de yabancı yatırımcıların ilgisinin süreceğini tahmin ettiklerini ve özellikle orta vadedeki büyüme fırsatlarının etkili olacağını söyledi.

“Enflasyon 2009’da yüzde 7.5 – 8.5 aralığında olabilir”

Konuşmasına faiz oranlarının son yıllarda önemli ölçüde düştüğünü hatırlatan Çulhacı, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine muhtemelen 2009’un ilk çeyreğinden sonra yeniden başlayacağını ve piyasadaki faizlerde düşüşlerin devam etmesini beklediklerini söyledi. Çulhacı, enflasyonun 2008’de yüzde 10-10.5, 2009’da ise yüzde 7.5-8.5 aralıklarında gerçekleşebileceği tahmininde bulundu.

Ziya Akkurt: “Körfez ve Asya ülkelerinin yatırımları artabilir”

Forumda “Türkiye’de Yatırım Fırsatları” konulu bir sunum yapan Ak Yatırım Genel Müdürü Ziya Akkurt ise 2005’ten bu yana hızla artan doğrudan yabancı sermaye girişlerinin uluslararası piyasalardaki sorunlara rağmen, 2008’de 15 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi. Akkurt, “2007 yılında 22.3 milyar dolar olarak gerçekleşen doğrudan yatırımlar Temmuz 2008 itibariyle son 12 aylık dönemde 17.1 milyar dolar oldu” dedi.

Türkiye’nin genellikle Avrupa ülkelerinden sermaye çektiğini hatırlatan Akkurt; Körfez ve Asya ülkelerinin Türkiye’deki yatırımlarını artırmalarının beklenebileceğini kaydederek, enerji, tarım, turizm, lojistik ve ulaştırma sektörlerinin yatırım için en cazip sektörler olduğunu belirtti.

“Dinamik bir ekonomi olarak Türkiye’nin üretim için enerjiye ihtiyacı var. Elektrikte arz talebi ancak karşılıyor” diyen Akkurt, Türkiye’nin ham petrolde bir dağıtım merkezi, doğalgazda da doğu ile batı arasında bir enerji koridoru olmayı hedeflediğine dikkat çekti.

Akkurt, Türkiye’nin turizmdeki hedefinin de 2023 yılına kadar dünyada en fazla turist çeken ve en fazla turizm geliri elde eden 5 ülke arasına girmek olduğunu bildirdi.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.