Türkiye ‘Karbon Saydamlık Projesi’ne Akbank sponsorluğunda ve Sabancı Üniversitesi ev sahipliğinde dahil oluyor

Dünyanın en büyük halka açık şirketlerinisera gazı salınımlarını açıklamaya davet edenKarbon Saydamlık ProjesiTürkiye’de çalışmalarına başlıyor

2000 yılından bu yana dünya genelinde ve geçen sene Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Kore ve Hindistan’da hayata geçirilen proje Türkiye’de Akbank sponsorluğundaSabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından yürütülecek. Şirketlerin karbon ayak izini görülebilir kılmayı amaçlayan bu küresel proje kapsamında şirketlerin sera gazı salınım miktarlarının ve iklim değişikliği ile ilgili yönetim politikalarının kurumsal yatırımcıların bilgisine sunulması amaçlanıyor.

Sabancı Üniversitesi, Akbank sponsorluğunda dünyanın en kapsamlı ve prestijli çevre projesi olarak kabul edilen Karbon Saydamlık Projesi’ni (Carbon Disclosure Project – CDP) Türkiye’de hayata geçiriyor. İlk yıl İMKB’de işlem gören ve ISE-50 endeksine dahil olan 50 şirket, karbon salınımlarını ve iklim değişikliği ile ilgili politikalarını açıklamaya davet edilecek. İlk yılın sonuçları 2010 yılının son çeyreğinde açıklanacak. 55 trilyon dolar değerindeki varlığı yöneten 475 kurumsal yatırımcının desteğiyle kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir uluslararası girişim olan Karbon Saydamlık Projesi, şirketlerin sera gazı salınımlarını ve iklim değişikliğine karşı aldığı önlemleri sektörel bazda karşılaştırmalı olarak içeren, geniş bir bilgi bankasına sahip.

Projeyi Türkiye’de yürütecek olan Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun Direktörü Prof. Dr. Melsa Ararat konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Proje kapsamında, ISE-50 endeksinde yer alan şirketlerin sera gazı salınımlarını ve iklim değişikliğine tepkilerini ölçen bir anketi yanıtlamaları istenecek. Anket sonucunda yapılacak raporlama ile şirketlerin karbon künyesi çıkartılacak. Düşük karbon ekonomisine geçişi küresel boyutta teşvik etmeyi hedefleyen proje sayesinde; yatırım şirketlerinin yatırım kararlarını alırken iklim değişikliği risklerini dikkate almaları ve emsallerine göre karbon emisyonu düşük olan şirketlere ağırlık vermeleri sağlanmaya çalışılıyor. Bu sayede, iklim değişikliğini bir fırsat olarak değerlendirebilen şirketlerin değerinin artması bekleniyor” dedi. Gelecek yıllarda projenin kapsamının genişletileceğini belirten Ararat, CDP projesinin İMKB şirketlerinin ‘sorumlu’ yatırımcıların radarına girmesi için iyi bir fırsat olduğunu, bu projenin Türk şirketleri ile ilgili bilgi eksikliğini gidermede önemli bir adım olacağını belirtti.

Projenin ana sponsorluğunu üstlenen Akbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer konu ile ilgili açıklamasında iklim değişikliklerinin tehlikeli etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekti. Sabancı Dinçer “Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki sera gazlarının salınımlarındaki artış sonucunda ortaya çıkan iklim değişiklikleri hepimizi etkileyecek ölçüde kalıcı zararlar verecek. Dünya tarımsal alanlarının, su kaynaklarının azalmasından doğal afetlere kadar pek çok olumsuz senaryo ile karşı karşıyayız. Bu zararın maddi karşılığının 2020 yılı itibari ile küresel gayri safi milli hasılanın en az %20’si düzeyine erişebileceği öngörülüyor. Bugün alacağımız önlemlerle bu zararı en aza indirebiliriz. Akbank olarak, biz de geleceğin sorumluluğunu üzerimizde hissederek bu konudaki kararlılığımızı gerek kurumsal uygulamalarımız, gerekse desteklediğimiz girişimlerle ortaya koyacağız” dedi.

Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project – CDP)

Karbon Saydamlık Projesi, 2000 yılında, şirketlerin, yatırımcıların ve hükümetlerin iklim değişikliği tehdidine karşı önlem almalarını sağlayacak bilgileri toplamak ve paylaşmak amacıyla başlatıldı.CDP aracılığıyla sera gazı salınımları ve iklim değişikliği stratejilerinin kamuoyuna ve yatırımcılara açıklanması sayesinde şirketler ve hükümetler karbon emisyonlarını azaltma hedefleri koyarak performans iyileştirmesi yapabiliyorlar. Bu veriler; kurumsal yatırımcılar, şirketler, kamu politikasını yönlendirenler, resmi kurumlar ve akademisyenler de dahil olmak üzere geniş bir kitle ile paylaşılıyor.CDP, iklim değişiklikleri risklerinin şirketler tarafından nasıl yönetildiğini küresel çapta raporlayan tek bağımsız uluslararası kuruluş olma özelliğini taşıyor. Örgüt, dünyada, 55 trilyon dolar değerindeki varlığı yöneten 475 kurumsal yatırımcı adına hareket ediyor.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.