Türkiye’nin Önde Gelen 11 Kadın Sanatçısı, Akbank ve DEİK’in Sponsorluğunda 12 Şubat – 16 Mayıs Tarihlerinde National Museum of Women in the Arts’da…

Washington D.C’deki National Museum of Women in the Arts müzesi 12 Şubat – 16 Mayıs 2010 tarihlerinde Akbank ve DEİK’in sponsor olduğu “Rüya gibi… Ama senin düşlediğin değil!” (“A Dream…but not Yours: Contemporary Art from Turkey) sergisine ev sahipliği yapacak.

Küratorlüğünü Esra Sarıgedik Öktem’in yaptığı “Rüya gibi.. Ama senin düşlediğin değil!” sergisinde; Nevin Aladağ, Selda Asal, Merve Brill, İpek Duben, İnci Eviner, Leyla Gediz, Gülsün Karamustafa, Ceren Oykut, Canan Şenol, Ayça Telgeren ve Canan Tolon gibi Türkiye’nin önde gelen 11 kadın sanatçısının eserleri yer alacak.

Sergiyi temalı bir güncel sanat sergisi olarak tanımlayan küratör Esra Sarıgedik Öktem, “Sergi mekanının sadece kadın sanatçıların işlerine ayrılmış bir müze olması, benim için ilginç bir çıkış noktası oldu. Bir güncel sanat sergisinin herhangi bir milliyet ya da cinsiyet üzerinden sınırlanamazlığı benim için ne kadar büyük bir gerçekse, Washington’in göbeğinde sadece kadın sanatçıların işlerine ayrılmış bir müzenin varlığı da o kadar gerçek. Bu gerçeklerin üstüne, içinde yaşadığımız sosyo-politik koşullar ve medya da eklenince, serginin ana cümlesi ortaya çıktı: Empoze edilen roller ve bu rollerin kişinin kendi düşleri ve idealleriyle kesişme noktaları“ dedi.

Türkiye’deki kültürel ve sosyal hayatın zenginleşmesine katkı sağlama misyonuyla çalışmalarını sürdürdüklerine dikkat çeken AKBANK CEO’su Ziya Akkurt, “Akbank olarak uzun yıllardır çağdaş sanata verdiğimiz desteği sürdürmekten gurur duyuyoruz. İnsanların yaratıcılıklarını cesaretlendirmeyi en önemli sosyal sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. Farklı bakış açıları sunmanın, yeni fikirleri desteklemenin ve daha modern ve yaratıcı bir topluma zemin hazırlamanın önemine yürekten inanıyoruz. Bu bağlamda Akbank olarak Türkiye’nin önde gelen 11 kadın sanatçısının eserlerinin yer aldığı “Rüya gibi.. Ama senin düşlediğin değil“ sergisini desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin çağdaş sanat sahnesine orjinallik, dinamizm ve çeşitlilik katmayı amaçlayan bu sergi, bizlere çağdaş sanat zevkini tüm dünya ile paylaşma fırsatı tanıyacaktır.“ dedi.

DEİK Başkanı Haluk Dinçer ise; “Türkiye – ABD arasındaki ticari ilişkileri geliştirme amacıyla faaliyet gösteren DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK), ülkeler arasındaki ilişkilerin devlet ve özel sektör kademelerinin yanısıra akademik ve sanat dünyasındaki işbirlikleri ile zenginleşerek derinleştiği inancıyla, seçkin, uluslararası sanatsal etkinliklere imza atmaktadır. Bu kapsamda İş Konseyi, 2010 yılı faaliyetleri arasında, “A dream..But not Yours” sergisini Akbank işbirliğinde organize ve sponsor etmekten kıvanç duyuyor” dedi.

National Museum of Women in the Arts Müzesi için www.nmwa.org

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.