Visa Europe ve Akbank’dan Avrupa’da bir ilk

Visa Europe ve Akbank Türkiye ve Avrupa’da ilk defa tüm operatörleri kapsayan, telefon cihazından bağımsız temassız mobil ödemeyi hayata geçiriyor.

Bu işbirliği ve teknoloji sayesinde Türkiye’de hafıza kartı girişi bulunan telefon sahipleri cep telefonlarına NFC özellikli bir hafıza kartı takarak (micro-SD), cep telefonları ile dünyadaki tüm Visa temassız alışveriş noktalarında mobil ödeme yapabilecekler. Böylece daha çok kişi Visa mobil ödemelerin güvenliğinden ve kolaylığından faydalanabilecek.

Düzenlenen toplantıda yenilikçi ürün ve hizmetler konusunda Türk bankacılık sektörüne öncülük ettiklerinin altını çizen Akbank Genel Müdür Vekili Hakan Binbaşgil, “Türkiye’de mobiliteye önem veren, teknolojiyi çok yakından takip eden, yenilikleri hızla benimseyen çok geniş bir kesim var. Biz de piyasadaki bu gelişmeleri yakından takip etmeye, trendleri okumaya ve de bankacılığı şekillendirmeye çalışıyoruz. Bankacılıkta da mobilite ve teknoloji kullanımı giderek hız kazanıyor. Türkiye’de 85 milyon cep telefonu kullanıcısı ve çok genç bir nüfus var. Bu da ‘özgür bankacılığın’ önünü daha da açıyor. Akbank ‘özgür bankacılık’ın temellerini yıllar önce attı. Yer ve zaman kısıtlaması olmadan müşterilerin özgürce bankacılık işlemlerini yapabilmelerini sağlayan ürün ve hizmetler geliştirdi. Uzun süredir devam ettirdiğimiz Ar-Ge çalışmaları ile müşteri ihtiyaçlarındaki değişimleri önceden belirleyerek tüketicilerin hayatlarını kolaylaştıracak, tüketicinin önündeki kısıtlamaları ortadan kaldıracak alternatif çözümler üretiyoruz. Bugün burada lansmanını yaptığımız ve Visa Europe işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz yeni mobil ödeme teknolojisi ile müşterilerimizin bankacılığı ileride daha da özgür bir biçimde yapabilmeleri için önemli bir adım atıyoruz.” dedi.

Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman ise, Visa Europe olarak yenilikçi ürünlerle ödeme teknolojilerine katkı sağlamaya ve Türk tüketicilerini yenilikçi ürünlerle buluşturmaya önem verdiklerini söyledi. Ülman, “Türkiye’nin yenilikleri hızlı benimseyen, yeni fikir ve sistemleri denemeye son derece açık ve çabuk uyum sağlayan nüfusu da Visa Europe’un yenilikçi vizyonunu cesaretlendiriyor. Türkiye artık yüksek hacimlerinin yanısıra, ödeme ürünleri tasarımı konusunda da Avrupa çapında söz sahibi bir pazar haline geldi. Fikirlerin doğduğu, geliştirildiği, uygulandığı bir inovasyon merkezi durumuna gelen Türkiye’nin ilkleri Avrupa’daki ödeme çözümlerinin yönünü belirlemektedir.Temassız teknolojilerde, ön ödemeli kartlarda veya sadakat programlarında yenilikçi ve farklı ürünleri Türkiye’den dünyaya armağan eden Visa Europe, bugün Akbank ile işbirliği yaparak mobil ödemelerde bir ilki Türkiye’de başlatıp Avrupa’ya armağan ediyor “ diye konuştu.

Türkiye’nin, Visa Europe’un mobil ödeme stratejisinin çok önemli bir ayağı olduğunu vurgulayan Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak, “Yine Avrupa’da ve Türkiye’de bir ilke imza atarak hafıza kartı tabanlı temassız mobil ödemeleri uygulamaya geçiriyoruz. Bu teknoloji sayesinde daha çok tüketicimiz temassız mobil ödemelerin güvenliğinden ve kolaylığından faydalanabilecek. Türkiye’de hafıza kartı girişi bulunan telefon sahipleri cep telefonlarını Visa temassız kartına dönüştürebilecek” dedi. Kurak, Visa’nın bu teknolojiyi Türkiye’de ve Avrupa’da ilk olarak uygulamasını destekleyen Akbank’ı bir ilke imza atarak gerçekleştirdiği öncü çalışma için tebrik ettiğini de kaydetti.

Akbank Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mine Könüman, “Akbank olarak, Türkiye’ye yepyeni bir teknolojik hizmeti sunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Yakın dönemde tüm dünyada kullanımı yaygınlaşan temassız ödeme uygulamaları ile ilgili olarak Visa Europe işbirliği ile bir adım öne geçiyoruz, NFC teknolojisi sayesinde Avrupa’da ve Türkiye’de ilk defa cihaz bağımsız ve tüm operatör abonelerinin kullanımına açık, mobil ödeme teknolojisini tüketicilerin kullanımına sunuyoruz. Yılsonunda hayata geçirmeyi planladığımız bu proje ile temassız ödeme alanında NFC teknolojisine uyumlu cihazların satın alınması gereksinimi ortadan kalkacaktır. Hafıza kartı kullanımına uygun cihazlara sahip tüketiciler, cep telefonlarını kolayca kredi kartı gibi kullanabilecekler. Ve en önemlisi, bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin cep telefonlarını kredi kartı olarak kullanabilmek için, halihazırda abonesi oldukları GSM operatörünü değiştirmeleri, yeni bir SIM kart ya da cihaz satın almaları gerekmeyecektir”diye konuştu.

Mobil ödemelerin başarılı olması için NFC özellikli cihazların temini ve kullanılabilirliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Visa Europe Mobil Teknolojiler Bölüm Başkanı Mary Carol Harris, “Piyasadaki cep telefonlarının büyük çoğunluğu NFC özelliği taşıyana kadar Visa, köprü teknolojiler için DeviceFidelity gibi yenilikçiler ve Akbank gibi öncülerle proaktif olarak çalışmaktadır. Visa’nın çözüm ortakları, geleceğin ödeme sistemi hayallerini gerçek kılmakla kalmayıp, Türkiye ve Avrupa’da mobil ödemelerin giderek artan bir ivmeyle hayatımıza girmesinin de anahtarı. Visa bir kez daha Akbank ve stratejik ortağı ile birlikte mobil ödeme pazarına öncülük ediyor” diye konuştu.

NFC teknolojisinin yaygınlaşmasında Avrupa pazarının büyük önem taşıdığını belirten Device Fidelity COO’su Amitaabh Malhotra ise şunları söyledi: “Visa Europe işbirliği ile Avrupa’da şu anda pazarda yer alan ve gelecekte popüler olacak cep telefonlarında hafıza kartı köprü teknolojisi aracılığı ile temassız işlemleri etkinleştirerek “Yakın Alan İletişimi” mobil ödemeler/teknolojisinin potansiyelini ortaya çıkartmak amacındayız.”

Mobil ödeme fonksiyonuna ek olarak hafıza kartı dijital bellek imkanı da sunarak kullanıcıların müzik, video ve fotoğraf depolamak için hafıza genişletme avantajını da sunacak.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.