Ziya Akkurt Akbank Genel Müdürlüğüne Getirildi

Akbank’ın 8 Haziran 2009 tarihinde yaptığı Yönetim Kurulu toplantısında, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Görevli Üye Akın Kozanoğlu’nun emekliliği nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu Üyeliği’ne Zafer Kurtul getirildi. Zafer Kurtul, ayrıca Akbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Murahhas Üye olarak görevlendirildi.

Zafer Kurtul’dan boşalan Akbank Genel Müdürlüğü görevine ise Akbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık’tan Sorumlu Genel Müdür Vekili Ziya Akkurt getirildi.

Ziya Akkurt, konuya ilişkin açıklamasında, Türkiye’nin en değerli bankası olan Akbank’ta Genel Müdürlük pozisyonuna getirilmesi nedeniyle gurur duyduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Türkiye’nin en değerli bankası olan, Avrupa’nın da en değerli bankaları arasında yer alan ve tam 13 yılı aşan bir süredir çeşitli kademelerinde görev yaptığım Akbank’ta Genel Müdürlük pozisyonuna getirildiğim için gurur duyuyorum. Akbank’ın Türkiye’nin en değerli bankası konumunu sağlamlaştırmak, müşterilerimize, çalışanlarımıza, ortaklarımıza ve tüm paydaşlarımıza değer katmak ve ekonomimizin dinamik büyümesini desteklemek önümüzdeki dönemde de öncelikli hedefimiz olacaktır.”

1961 yılında Diyarbakır’da doğan Akkurt, orta öğretimine Diyarbakır Anadolu Lisesi’nde başlayıp, Ankara Anadolu Lisesi’nde tamamlamış ve 1983 yılında ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmuştur. İş hayatına 1983 yılında İnterbank’ta MT olarak başlayan Akkurt, 1989 kadar Kredi ve Pazarlama, Yurtdışı Pazarlama görevlerinde bulunmuştur. Ziya Akkurt, 1989 – 1991 yıllarında BNP-AK-Dresdner Bankası’nda Pazarlama Müdürü, 1991 – 1996 yılları arasında da Osmanlı Bankası ve Banque Paribas / Paris’de, Finansal Kuruluşlar Pazarlama ve Ülke Kredileri Sorumlusu olarak çalışmıştır.

Akkurt, 1996 yılında Akbank’a Kurumsal Bankacılık Bölüm Müdürü olarak katılmış, 1997 yılında da Genel Müdür Yardımcısı olarak görev almıştır. Ziya Akkurt, 2001 yılında başlatılan Yeni Ufuklar Değişim Projesi’nde aktif olarak görev almış ve Ticari Krediler, Ticari ve Kurumsal Bankacılık ve Proje Finansmanları Bölümleri’ni yeniden yapılandırma sorumluluğunu yürütmüştür. 2008 yılında Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’ye Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atanan Akkurt, 2009 yılı Nisan ayında Kurumsal ve Ticari Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Vekili olarak Akbank’ta çalışma hayatına devam etmiştir.

Akkurt, aynı zamanda, 1996 – 2008 yılları arasında sırasıyla BNP-Ak-Dresdner Bank, BNP-Ak-Dresdner Finansal Kiralama şirketlerinde kredilerden sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006 – 2008 yılları arasında ise Akbank A.G./Almanya Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulunmuştur.

Akkurt evli ve iki çocuk babasıdır.

Tam kaynak: AKBANK RSS – Bizden Haberler

Bu yazı Genel Bilgiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.